25 października 2019

Kategoria:
Inne

Dopasowanie siodła. Od czego zależy?

Siodło służy nie tylko jeźdźcowi, ale zwiększa również komfort pracy konia i chroni jego grzbiet. Odpowiednio dopasowane siodło sprawia, że koń płynnie i elastycznie porusza się po liniach prostych i łukach oraz chętnie i bez oporu z nami współpracuje. Najważniejszy jest umiejętny jego wybór, który stanowi złożony proces. Jak zatem wybrać idealne siodło i od czego zależy jego dopasowanie?

Dopasowanie siodła do wagi i wzrostu

Wybierając idealne siodło, musimy zwrócić uwagę na to, czy jest ono dopasowane do naszego wzrostu oraz wagi. Należy upewnić się, że siodło zostało dobrze wyważone, czyli czy ciężar ciała rozkłada się równomiernie na powierzchni grzbietu konia. Za wysoki jeździec nie może jeździć w siodle o rozmiarze siedziska 15′, gdyż jego punkt równowagi nie będzie tam, gdzie powinien być, a dosiad będzie nieprawidłowy. Przy mierzeniu siodła z normalnym łękiem przednim, musimy zmierzyć odcinek pomiędzy przednim łękiem a tylnym w linii prostej. Natomiast w przypadku siodeł, w których przedni łęk jest wycięty, należy zaczynać mierzenie od nitu. Jeśli mierzymy w centymetrach, otrzymany pomiar należy podzielić przez 2,54, co da nam wielkość w calach. Wymiary siodeł w stosunku do gabarytów jeźdźców różnią się miedzy sobą. Idealnym rozmiarem dla osób o wzroście 145 – 165 cm będzie rozmiar 16”, dla osób o wzroście 165 – 175 cm idealny będzie rozmiar 16,5” – 17”, osoby o wzroście 175 – 190 będą miały rozmiar 18”-19”. W przypadku wagi jeźdźca stosuje się najczęściej skalę: 15’/15,5′ – 40 kg wagi, 16’/16,5′ – 41-55 kg wagi, 17’/17,5′ – 56-79 kg wagi i 18’/18,5′ – 80-120 kg wagi. Oczywiście nie zawsze się to sprawdza, na przykład osoba mająca bardzo długie nogi zawsze będzie jeździć w siodle o pół rozmiaru większym.

Rozstaw łęku

Jednym z ważnych elementów dopasowania siodła jest rozstaw łęku. Jeżeli zauważymy, że siodło jest zbyt szerokie i dotyka kłębu, musimy wybrać coś węższego. To samo robimy w odwrotnej sytuacji, tj. gdy siodło jest zbyt wąskie, powinniśmy wybrać te szersze. Rozstaw siodła możemy określić za pomocą pomiaru rozstawu pomiędzy końcówkami łęku lub za pomocą specjalnych miarek. Pamiętajmy jednak, że zmierzony w ten sposób wymiar nie zawsze będzie dokładny, z uwagi na to, że siodła pochodzą od różnych producentów. Jeżeli mamy problemy z dokładnym pomiarem i dopasowaniem siodła, możemy skorzystać z pomocy zakładu rymarskiego, w którym chcemy zakupić siodło, np. Rymarz Piotr Konieczny, który oferuje dopasowanie siodła systemem EQUISCAN z dojazdem do klienta oraz wysyłkę na całą Polskę.

Wyróżniamy kilka rodzajów rozstawu łęku u koni. Może to być wąski grzbiet oraz wysoki kłąb – odpowiadają im siodła z rozmiarem S, czyli łękami 26-28, średniej szerokości grzbiet oraz widoczny kłąb – odpowiadają im siodła z rozmiarem M, czyli łękami 29 (jest to najpopularniejszy rozstaw łęku) oraz szeroki grzbiet z niewidocznym kłębem – odpowiadają im siodła z rozmiarem L, czyli łękami 30-32. Wybierając siodło, zwracajmy dokładną uwagę na dobre dopasowanie.