Donice betonowe
6 marca 2020

Kategoria:
Inne

Donice betonowe jako element małej architektury miejskiej

Trudno wyobrazić sobie miasto bez elementów małej architektury miejskiej. Ławki, kosze czy stojaki rowerowe stały się nieodłączną częścią przestrzeni. Podobnie jak donice betonowe, które wypełnione kwiatami są nie tylko estetyczne, ale również praktyczne – stanowią doskonałe źródło pożywienia dla owadów, na przykład pszczół. Z tego względu coraz częściej pojawiają się w miejskim krajobrazie.

W skład małej architektury miejskiej wchodzi wiele elementów: ławki, kosze, donice, stojaki rowerowe, słupki czy osłony drzew. Meble miejskie są praktyczne, a zarazem pomagają uporządkować przestrzeń oraz wprowadzić w krajobrazie ład i harmonię. Dopasowane stylem do otaczającej architektury wpisują się doskonale w krajobraz.

Zalety donic betonowych

Donice betonowe mogą wydawać się surowe i nieciekawe. Jest to jednak obraz, który widzimy na pierwszy rzut oka. Nie będą przecież stały puste – a w środku mogą znaleźć się rośliny we wszystkich możliwych kolorach. Wówczas ascetyczna bryła jest doskonałym tłem dla odcieni i wzorów bujnej roślinności. Dodatkowo beton wpisuje się w nowoczesne koncepcje budynków wykonanych z betonu, stali i szkła. W centrach miast niekiedy niemożliwe jest dokonanie nasadzeń bezpośrednio w gruncie – wówczas niezbędnym rozwiązaniem, aby umożliwić nasadzenie roślinności są właśnie gazony.

Elementy małej architektury miejskiej wykonane z betonu są przede wszystkim niezwykle wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. Wytrzymają wiele lat, niezależnie od deszczu i słońca. Ze względu na swój ciężar doskonale sprawdzają się w miejscach, gdzie występują silne wiatry – bardzo trudno je przewrócić, zwłaszcza, jeśli wypełnione są ziemią i roślinnością. Z tego względu są również odporne na działanie wandali.

Zastosowanie donic betonowych w przestrzeni miejskiej

Donice mogą służyć nie tylko umieszczeniu w nich roślin upiększających okolicę. Są również doskonałym sposobem na estetyczne wydzielenie przestrzeni, na przykład oddzielenie ruchu pieszych od ciągu drogi. Za ich pomocą można wydzielić strefę zakazu wjazdu dla samochodów – taka bariera będzie nie tylko praktyczna, ale również reprezentacyjna. W ten sposób można tworzyć deptaki lub inne ciągi komunikacyjne. Beton jest materiałem niezwykle odpornym i ciężkim, w związku z tym nie ma możliwości samodzielnego przesunięcia donic, aby wjechać w wydzielone miejsce. Jednocześnie nie są one przymocowane na stałe, dzięki czemu w przypadku zmiany koncepcji możliwe jest ich przeniesienie w inne miejsce, bez pozostawienia śladów ich obecności.

Z drugiej strony donice są po prostu doskonałym pomysłem na umieszczenie w miejskiej architekturze zieleni. Ze względu na różnorodność kształtów i rozmiarów donic możliwe jest umieszczenie w nich dowolnych roślin, zarówno zielonych jak i kwitnących. Betonowe kwietniki dostępne na przykład na stronie BUD-NET występują w różnych kształtach: kwadratowym, prostokątnym, a nawet sześciokątnym, a także w odmiennych kolorach: grafitowym, białym, a nawet barwionym na czerwono. Dzięki temu gazony to sposób na estetyczną ozdobę, idealnie wpisującą się w miejski krajobraz.