3 listopada 2020

Kategoria:
Inne

Donice betonowe jako element architektury miejskiej

Beton jest wszechobecny w przestrzeni miejskiej. To materiał uniwersalny i stosunkowo tani, a do tego plastyczny, pozwalający tworzyć także elementy przestrzenne, takie jak donice betonowe. Popularne już od dłuższego czasu, są chętnie wykorzystywane w aranżacji miejskiej. Czy mogą uatrakcyjnić wizerunek miasta i jego najważniejszych punktów publicznych?

Czy beton może być materiałem ozdobnym?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest trudna: beton może być wręcz doskonałym materiałem dekoracyjnym, w zależności od tego, w jaki sposób zostanie wykorzystany. W przestrzeni miejskiej sprawdza się głównie jako surowiec architektoniczny, ale służy też do produkcji elementów małej architektury miejskiej, takich jak wspomniane już donice betonowe. Co więcej, takie wyroby mogą zostać dostosowane w pełni do planowanej lub już istniejącej aranżacji miasta, doskonale uzupełniając wcześniejsze nasadzenia w parkach czy na skwerach lub rynkach.

Jakie cechy sprawiają, że takie elementy architektoniczne cieszą się dużą popularnością? Spytany o to doradca firmy Investim wyraźnie podkreśla:

Chociaż donice wykonane z betonu wydają się konstrukcją prostą, wręcz nieskomplikowaną, docenia się ich trwałość i wysoką odporność na działanie czynników atmosferycznych. Postawione na zewnątrz będą przez długi czas cieszyć oczy przechodniów. Mogą być produkowane między innymi z płukanego betonu, dzięki czemu – w zależności od zastosowanego kruszywa – mają różne ciekawe faktury. Możliwość nadania im dowolnego kształtu i rozmiaru ułatwia dopasowanie ich do stylu otoczenia i wymagań inwestora.

Funkcjonalność donic betonowych w przestrzeni miejskiej

Miejskie donice betonowe wykorzystywane są oczywiście jako kwietniki. Duża dostępność rozmiarów umożliwia sadzenie roślin dowolnego typu, w tym, przede wszystkim kwiatów sezonowych, ale też trwalszych bylin, iglaków czy nawet drzew. Odpowiednia wielkość donicy zapewni prawidłowy rozwój ukorzeniania, przez co rośliny mogą być tak prowadzone nawet przez kilka lat. Donice sześciokątne, okrągłe, owalne czy prostokątne mogą przy tym dzięki samemu swojemu kształtowi stać się już elementem dekoracyjnym.

Wyroby produkowane z betonu są bardzo ciężkie. To, wbrew pozorom, spora zaleta. Nie da się samodzielnie ich przestawić czy nawet przesunąć, co zapobiega ich kradzieży czy aktom wandalizmu z ich użyciem. Te cechy sprawiają także, że donice wytwarzane z betonu mogą zastąpić tradycyjne słupki, rozdzielając od siebie strefy parkingowe i piesze. W przypadku trwale zabudowanych obszarów, takich jak zrewitalizowane rynki czy skwery miejskie, za pomocą donic można utworzyć roślinne dekoracje w miejscach, gdzie niemożliwe jest wykonanie naturalnych nasadzeń bezpośrednio w ziemi.