domy-szkieletowe
18 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Domy szkieletowe czy domy z bali – co lepsze?

Domy drewniane jako alternatywa dla tych murowanych stają się coraz popularniejsze. Czy też może należałoby raczej powiedzieć: powracają do łask. To wszak z drewna właśnie przez większość czasu w historii powstawały budynki mieszkalne. Jeśli jednak już decydujemy się na technologię drewnianą, pojawia się jeszcze pytanie o to, czy lepiej postawić dom szkieletowy, czy też ten wykonany z bali. Którą z dwóch opcji wybrać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno jedne, jak i drugie budynki mają swoich zagorzałych zwolenników. Jeśli pod uwagę weźmiemy jednak pewne kluczowe kwestie, może się okazać, że akurat w naszym konkretnym przypadku jedna ze wspomnianych technologii będzie zdecydowanie korzystniejsza.

Usytuowanie budynku

Po pierwsze należy rozpatrzyć lokalizację, w jakiej stanąć ma nasz drewniany dom. Jeśli zamierzamy zbudować go na wsi, w pewnym oddaleniu od innych budynków, nie będzie miało aż takiego znaczenia, jak prezentuje się z zewnątrz. W gęstszej zabudowie natomiast lepiej postawić na dom drewniany o konstrukcji szkieletowej. Charakterystyczna elewacja domu z bali mogłaby wyglądać w takim przypadku cokolwiek nie na miejscu. Znacznie lepiej wyglądałaby za to na przykład na skraju lasu.

Oprócz wyglądu znaczenie ma tutaj również fakt, że na terenach intensywniej zurbanizowanych łatwiej o osiadanie kurzu i pyłu w szczelinach pomiędzy balami, co utrudnia utrzymanie takiego domu w czystości – dodaje specjalista ze stawiającej domy drewniane firmy Ligar.

Czas budowy

Kolejnym ważnym czynnikiem może okazać się czas budowy. Zarówno w przypadku domu szkieletowego, jak i domu z bali jest on istotnie krótszy niż w przypadku technologii murowanej (znacznie mniej tzw. prac mokrych, możliwość budowy również zimą). Jakie są jednak różnice w tym zakresie pomiędzy nimi? Przy domu z bali nie zachodzi konieczność wykonywania elewacji. Z kolei ściany domów szkieletowych tworzy się na budowie jako osobne elementy i w bardzo krótkim czasie stawia do pionu. Następnie wypełnia się je wełną mineralną i wykonuje dowolną elewację – swoboda w kwestii jej wyglądu to dodatkowy atut tych domów. Jeśli powierzymy powyższe zadania wyspecjalizowanej firmie, czas trwania tego etapu jest porównywalny ze stawianiem ścian z bali.

Utrzymanie ciepła

Nie tylko czas budowy, ale też właściwości dotyczące utrzymywania ciepła są podobne i w przypadku domu szkieletowego, i domu z bali. Ściany tego pierwszego cechują się niską pojemnością cieplną i wysoką izolacyjnością, co oznacza, że szybciej się on wychładza, ale też szybciej nagrzewa. Drewno lite natomiast charakteryzuje się niższą izolacyjnością cieplną, za to dużą pojemnością, dzięki czemu wahania temperatur nie są aż tak gwałtowne. Ostateczny bilans wychodzi zasadniczo na zero. Poza tym w jednym i drugim przypadku zastosować można jeszcze odpowiednio grubą warstwę izolacyjną.

Koszty

Silnie przemawiającym za technologią szkieletową argumentem jest cena. Lite drewno jest po prostu droższe, a jego specjalistyczna obróbka dodatkowo podnosi koszty. Podobnie jak robocizna zajmujących się stawianiem domów z bali wysokiej klasy specjalistów, których jest w naszym kraju stosunkowo niewielu. Kompetencje fachowców są ważne oczywiście w obu przypadkach, jednak budowa domu szkieletowego, tak by nie sprawiał on większych problemów na etapie użytkowania, okazuje się nieco mniej wymagająca.

Osobiste preferencje

Skąd więc mimo to popularność domów z bali? Przyczyną może być chęć zamieszkania w budynku bardziej naturalnym, „zdrowszym” i ekologicznym, cechującym się wyjątkowym charakterem, a także zapewniającym swoisty mikroklimat. Jest to jednak w dużej mierze kwestia indywidualnych odczuć, których wiele osób może po prostu nie podzielać, kierując się przede wszystkim własnym gustem i dostępnym budżetem.