dom opieki
5 lutego 2016

Kategoria:
Inne

Dom opieki – namiastka rodzinnego domu z profesjonalnym personelem medycznym

Wiele osób decydując się na umieszczenie swoich bliskich w domu spokojnej starości liczy na to, iż atmosfera tam panująca będzie porównywalna z tą, która panowała w domu rodzinnym.

Można powiedzieć, że współczesne domy opieki to połączenie szpitala oraz faktycznego domu rodzinnego: placówki takie zapewniają bowiem całodobową opiekę wykwalifikowanego personelu medycznego, ale przez wzgląd na swój charakter muszą również funkcjonować jako domy, przez co są o wiele bardziej przyjazne niż zwykłe szpitale. Ważne jest więc, aby tak jak Dom Opieki Nestor, ośrodek taki odznaczał się rodzinną atmosferą panującą w obrębie jego murów. Co prawda dom spokojnej starości nigdy nie będzie prawdziwym domem dla swoich podopiecznych, może jednak z powodzeniem funkcjonować jako jego namiastka. Pamiętajmy, że seniorzy zamieszkujący w takich domach podjęli (z pomocą rodziny) taką decyzję dlatego, aby móc zapewnić im całodobową opiekę, której domownicy udzielić nie mogli. Dlatego też jeśli chodzi o funkcjonowanie ośrodka tylko jako dom, nie jest to stuprocentowe zastępstwo, jednak patrząc na to przez perspektywę udzielanej pomocy, dom opieki jest lepszy niż dom rodzinny – i o to przecież chodzi. Seniorzy znajdują się w domu spokojnej starości właśnie dlatego, że potrzebują szczególnej troski: wiadomo jednak, że prócz zajmujących się nimi opiekunów medycznych, pielęgniarek, lekarzy, fizjoterapeutów oraz rehabilitantów, rodzina również odgrywa ważną rolę w opiece nad podopiecznymi, nawet gdy mieszkają oni już w domu opieki.

Rodzinna atmosfera w domu opieki to nie tylko wykwalifikowana, przyjazna kadra, ale również inni pensjonariusze. Spędzanie z nimi większej części dnia, ale także chociażby dzielenie z nimi pokoju (Dom Opieki Nestor oferuje swoim mieszkańcom jedno-, dwu- lub trzyosobowe pokoje z łazienką oraz tv) zacieśnia znajomości, co może doprowadzić do zawiązania wieloletnich przyjaźni. Nawet wspólne oglądanie filmów czy jedzenie posiłków zacieśnia więzi. Dzięki takim znajomościom seniorzy z pewnością poczują się nie jak w chłodnym, nieprzyjaznym szpitalu, ale jak w ciepłym domu, gdzie na każdym kroku można spotkać miłą i otwartą osobę – czy to opiekuna medycznego, pielęgniarkę, czy w końcu współlokatora.

Dla ludzi mieszkających w domu spokojnej starości ważne jest to, aby móc przeżyć każdy dzień, czując się bezpiecznie i komfortowo. Jest to przecież, jak sama nazwa wskazuje, dom, w którym spokojnie można przeżyć swoją starość. Ważne jest zatem, aby podopiecznemu zapewnić zarówno fizyczny, psychiczny, jak i duchowy komfort. Dzięki dostępowi do takich rzeczy jak na przykład telewizja, książki czy różnego rodzaju gry, a nawet spokojne spacery, pensjonariusz choć przez chwilę ma możliwość poczuć się w domu opieki jak wśród własnej rodziny. Na pewno wiemy, jak ciężka okazuje się czasem decyzja o zamieszkaniu w domu spokojnej starości – dlatego kierownictwo oraz personel takich placówek stara się zrobić wszystko, aby jego podopieczni nie czuli się porzuceni oraz nieszczęśliwi. Jest to możliwe dzięki różnorodności organizowanych rozrywek oraz rodzinnej atmosferze i troskliwej opiece.