dobor-okularow
11 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Dobór szkieł okularowych. O czym należy pamiętać?

Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych decyduje o naszej jakości widzenia, ale także o bezpieczeństwie i komforcie użytkowania, dlatego powinien być dobrze przemyślany, jednak ze względu na mnogość możliwości z pewnością nie jest prosty. Soczewki różnią się między sobą budową, przeznaczeniem, wyglądem i spełnianą funkcją. Poniżej przedstawiamy różne typy dostępnych szkieł.

Rodzaj szkieł

Obecnie soczewki do okularów tworzone są z różnych tworzyw. Należą do nich:

soczewki szklane – dawniej był to jedyny dostępny rodzaj szkieł. Te tradycyjne soczewki charakteryzują się dobrymi właściwościami optycznymi i są odporne na zarysowania, jednak posiadają kilka wad – są ciężkie i podatne na pęknięcia, mogą łatwo się rozbić, a w konsekwencji stanowić potencjalne zagrożenie dla naszych oczu. Z tego powodu soczewki szklane zdecydowanie tracą na popularności i zastępowane są przez inne rodzaje szkieł.

soczewki plastikowe – charakteryzują się małym ciężarem (o połowę mniejszym niż soczewki szklane) i odpornością na stłuczenia, a zastosowanie nowoczesnych technik w ich produkcji polegających na nakładaniu specjalnych powłok sprawia, że są niepodatne także na zarysowania.

soczewki poliwęglanowe – są lekkie i cienkie oraz bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne ze względu na dużą twardość. Ich właściwości czynią je idealnymi dla dzieci, osób aktywnych i sportowców.

soczewki TrivexTrivex to bardzo zaawansowany technologicznie materiał, niezwykle odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne oraz działanie substancji chemicznych, wytrzymały i elastyczny. Tego typu okulary szczególnie polecane są dla osób uprawiających sporty ekstremalne, pracujących w trudnych warunkach, oraz dla dzieci ze względu na gwarancję bezpieczeństwa – informuje ekspert z Salonu Okulistyczno – Optycznego Dobra Marka.

Powłoki ochronne

Kupując soczewki do okularów mamy do wyboru wiele różnorakich filtrów ochronnych, które mają na celu ochronę naszych oczu i zwiększenie komfortu użytkowania. Możemy wymienić między innymi: filtr UV (chroni wzrok przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych), warstwę antyrefleksyjną (zapobiega zmęczeniu oczu i doskonale nadaje się do pracy przy komputerze),  czy powłokę hydroforową zabezpieczającą przed wilgocią.

Soczewki specjalne

Soczewki asferyczne zapobiegają optycznemu pomniejszeniu oczu, które występuje przy noszeniu okularów stosowanych przy krótkowzroczności i pełni przede wszystkim rolę wizualną. Szkła fotochromowe zabarwiają się pod wpływem światła i chronią wzrok przed słońcem przez co doskonale zastępują okulary przeciwsłoneczne.

Szkła jednoogniskowe i wieloogniskowe

Ze względu na przeznaczenie i różnicę w budowie, soczewki do okularów dzielą się na kilka grup. Są to:

soczewki jednoogniskowe – służą do korekcji tylko jednej wady wzroku – krótkowzroczności lub nadwzroczności. Stosowane są do konkretnej aktywności, np. do czytania lub do codziennego użytku.

soczewki dwuogniskowe – sprawdzają się przy jednoczesnym występowaniu krótkowzroczności i nadwzroczności. Umożliwiają zarówno widzenie z oddali, jak i z bliska, a więc  w tym przypadku jedne okulary mogą być stosowane na co dzień oraz do czytania.

soczewki progresywne – to nowoczesna wersja soczewek dwuogniskowych, w której zastosowana jest płynna ogniskowa umożliwiająca widzenie z daleka, bliska oraz w odległościach pośrednich. Pod względem wizualnym nie różni się od soczewek jednoogniskowych.