14 stycznia 2019

Kategoria:
Inne

Dobór posadzki dla hali lub zakładu przemysłowego. Co wziąć pod uwagę?

Posadzka dla hali lub zakładu przemysłowego jest specyficznym rodzajem nawierzchni i powinna spełniać inne wymogi, niż powierzchnia w pozostałych rodzajach budynków. Powierzchnia w takich miejscach jest bardziej narażona na uszkodzenia, więc musi być trwała i wytrzymała. Co jeszcze powinniśmy wziąć pod uwagę, dobierając posadzkę dla hali lub zakładu przemysłowego? Czym się kierować? 

Posadzki w zakładach przemysłowych narażone są na działanie destrukcyjnych bodźców, zaczynając od ogromnych obciążeń, a na ekspozycji na szkodliwe substancje kończąc. Dlatego jest kilka czynników, którymi powinniśmy kierować się przy ich doborze.

Wytrzymałość posadzki

Wytrzymałość to podstawa. Posadzki w halach i zakładach przemysłowych narażone są na obciążenia maszyn oraz wzmożony ruch wózków widłowych. Jednoczesna praca wielu urządzeń sprawia, że posadzka jest poddawana wibracjom, dlatego powinna być odporna na pękanie. Na jej wytrzymałość ma wpływ również zachowanie tej samej grubości na całej jej powierzchni. Zwróćmy także uwagę, czy jej podbudowa, która jest podstawą jej konstrukcji, została wykonana z odpowiednich, trwałych materiałów wysokiej jakości.

W doborze podbudowy posadzki, a co za tym idzie całości nawierzchni, ogromne znaczenie będzie miało jej przeznaczenie. Powinniśmy opowiedzieć sobie na pytanie, czy na posadzce będzie odbywał się wzmożony ruch pieszy czy może raczej wózków widłowych? Jaka będzie masa przewożonych towarów, czyli obciążenie krótkotrwałe, a jaka składowanych, czyli długotrwałe? – radzi specjalista z firmy posadzkarskiej TQS Flooring. Od odpowiedzi na te pytania będzie zależał nasz ostateczny wybór.

Bezpieczeństwo posadzki

Posadzka w halach oraz zakładach przemysłowych jest także miejscem poruszania się pracowników, dlatego tak ważnym jest, aby gwarantowała ich bezpieczeństwo. Przede wszystkim powinna posiadać warstwę antypoślizgową, która umożliwi swobodne oraz komfortowe przemieszczanie się po niej osób. Przy wyborze posadzki do hal lub zakładów przemysłowych rozważmy wybór podłogi żywicznej. Oprócz wymienionych wyżej właściwości, jest ona także wyjątkowo odporna na ścieranie, może również posiadać właściwości elektrostatyczne. Dzięki zastosowanej technice produkcji, jest jednocześnie odpowiednio twarda i elastyczna. Masa polimerowa jest wylewana bezpośrednio na podłoże, dzięki czemu tworzy jednolitą i zwartą powierzchnię. Bezspoinowość oraz brak łączeń umożliwia łatwe czyszczenia i zapewnia estetyczny wygląd.

Estetyka

Oprócz wszystkich powyższych zalet posadzki te charakteryzują się wysoką estetyką.