27 stycznia 2020

Kategoria:
Inne

Do jakich farb nadają się pędzle nylonowe?

Do jakich farb nadają się pędzle nylonowe?

Dawniej syntetyczne pędzle uważano za dużo gorsze niż te z naturalnym włosiem, jednak współcześnie procesy produkcyjne akcesoriów malarskich są na tyle zaawansowane, że nawet tradycjonaliści patrzą bardziej przychylnym okiem na np. pędzle nylonowe. Do jakich farb pędzle z nylonowym włosiem nadają się najlepiej?

Pędzel nylonowy – jakie ma właściwości

Kształt i wielkość pędzla oraz rodzaj włosia to podstawowe kryteria wyboru odpowiedniego dla konkretnej techniki akcesorium do malowania. Jak wskazuje sama nazwa, syntetyczne pędzle nylonowe produkowane są z nylonu – polimeru, z którego powstają włókna wysoce odporne na rozciąganie i podatne na barwienie. Właśnie ze względu na te właściwości nylonowych włókien, dobrze sprawdzają się one w roli włosia pędzli artystycznych. O to, czy po pędzle nylonowe powinni sięgnąć plastycy malujący do tej pory pędzlami z naturalnym włosiem, zapytaliśmy przedstawiciela sklepu internetowego LoveArt, oferującego m.in. pędzle artystyczne w szerokim wyborze:

Pędzle nylonowe są bardzo dobrą alternatywą dla pędzli naturalnych, przede wszystkim dlatego, że ich włosie doskonale imituje włosie naturalne. Ogromną zaletą pędzli nylonowych jest duża chłonność – zwężone włosie z nylonu świetnie zatrzymuje zarówno kolor, jak i wodę. Wśród naszych klientów są malarze, którzy zrezygnowali z pędzli wiewiórkowych czy sobolowych na rzecz nylonowych! Co więcej, pędzle syntetyczne są bardziej wytrzymałe i odporne na zużycie niż naturalne, co także przemawia na jego korzyść.

Techniki malarskie, w których pędzel nylonowy znajdzie zastosowanie

Jak widać, nylonowe pędzle mają bardzo dobre właściwości, za które są cenione przez klientów sklepów plastycznych. A skoro jakość nylonowego włosia jest porównywalna z włosiem sobolowym czy wiewiórkowym, dla znawców oznacza to jedno: pędzle nylonowe doskonale nadają się do akwareli. Ich włosie jest wprawdzie nieco sztywniejsze niż naturalne, co nie wszystkim akwarelistom może przypaść do gustu. Ceny nylonowych pędzli są jednak na tyle niskie, że warto wypróbować je we własnej pracowni.

Inną techniką, w której pędzel nylonowy znajdzie zastosowanie, jest malarstwo olejne. Olejne farby nie wymagają bardzo miękkiego włosia, dlatego z powodzeniem można nimi malować, używając pędzli syntetycznych. Amatorzy malarstwa olejnego docenią nylonowe pędzle także za to, że łatwiej utrzymać je w czystości niż te z naturalnym włosiem.

Optymalnie sztywne, a jednocześnie sprężyste i elastyczne włosie z nylonu jest niezastąpione w malarstwie akrylowym – umożliwia gładkie rozprowadzanie farby na podłożu. A jeśli już mowa o farbach olejnych i akrylach, warto zauważyć, że żaden naturalny pędzel nie sprawdzi się przy werniksowaniu tak dobrze, jak nylonowy.

Wysoka jakość produkowanych dziś pędzli nylonowych sprawia, że są one w zasadzie uniwersalne. Wiadomo, że ilu artystów, tyle różnych upodobań – warto jednak choć na chwilę zaprzyjaźnić się z pędzlami nylonowymi i poznać ich niepodważalne zalety.