mężczyzna obsługuje maszynę
6 listopada 2020

Kategoria:
Inne

Do czego służy pulweryzator?

Pulweryzator to ciekawa maszyna do przetwórstwa tworzyw sztucznych, która służy do ich dokładnego rozdrabniania. Proces ten nazywa się pulweryzacją. Na czym dokładniej polega proces pulweryzacji i co warto wiedzieć na jego temat? Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej maszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych z tej kategorii? – Sprawdźmy, co twierdzą na ten temat prawdziwi fachowcy.

Proces pulweryzacji tworzyw sztucznych

Jak wspomnieliśmy we wstępie, pulweryzacja jest procesem dokładnego rozdrabniania elementów z tworzyw sztucznych – w wyniku pulweryzacji uzyskujemy bardzo drobny proszek (frakcje nawet poniżej 1 mm), wręcz pył. Otrzymany produkt charakteryzuje sypkość.

Jak mówią nam fachowcy z  firmy Pol Service z Rzeszowa, proszek uzyskany w procesie pulweryzacji może być wykorzystywany w różnych dziedzinach, na przykład do uszlachetniania wyrobów tekstylnych. Pulweryzatory to maszyny o bardzo dużej prędkości, które są wyposażone w precyzyjnie działające młyny. Kompaktowe młyny do pulweryzacji mogą rozdrabniać nie tylko kruche, z założenia delikatniejsze materiały, ale również tworzywa średnio twarde i te odporne na uderzenia. O funkcjonowaniu pulweryzatora można opowiedzieć w kilku punktach. Elementy, które trafiają do młyna pulweryzatora, zostają przepuszczone przez system mielący (nóż) zamontowany pionowo.

To cały system mielący o równo ustawionych ze sobą dwoma dyskami – dyskiem stacjonarnym oraz dyskiem szybkoobrotowym. Uzyskanie proszku z tworzyw sztucznych o odpowiedniej frakcji jest możliwe dzięki regulacji prześwitu między dyskami. Warto też dodać, że siła odśrodkowa, która działa na proszkowany surowiec, ułatwia jego odbiór.

Wybór odpowiedniego sprzętu do rozdrabniania tworzyw sztucznych

By cały proces pulweryzacji przebiegał odpowiednio, bardzo ważny jest oczywiście odpowiedni widok maszyny rozdrabniającej – rozdrabniacza do tworzyw sztucznych. Na rynku dostępnych jest kilka typów pulweryzatorów, które różnią się nie tylko średnicą dysków, ilością segmentów dysku tzw. wirnika i stojana, ale też mocą silnika. Przy wyborze odpowiedniej maszyny istotne jest również dobranie właściwego dozownika materiałów. Dozownik powinien podawać stałą ilość surowca do rozdrabniania, by proces przebiegał płynnie, sprawnie. Na koniec warto też wspomnieć o separatorze, który odpowiada za oddzielenie elementów metalowych od tworzywa przy procesie pulweryzacji, wentylatorze ssącym i przesiewaczu wibracyjnym.

Choć na pierwszy rzut oka opis pulweryzatorów może wydawać się skomplikowany, przy zakupie odpowiedniego sprzętu zawsze można liczyć na pomoc zaangażowanych fachowców.