mikrometr
15 sierpnia 2020

Kategoria:
Inne

Do czego służy mikrometr?

Mikrometr jest precyzyjnym przyrządem umożliwiającym pomiar i odczyt w tej samej osi, zgodnie z postulatem Abbego. W przeciwieństwie do innego popularnego przyrządu pomiarowego – suwmiarki – mikrometr zewnętrzny ma niewielki zakres pomiaru (25mm). Dzięki swojej unikalnej konstrukcji ten wynaleziony w XVIII w. przyrząd zapewnił dokładność nieporównywalną z jakimkolwiek innym przyrządem do końca XIX w.

Części typowego mikrometru

Kowadełko – stała powierzchnia odniesienia dla pomiaru. Jest płaskie i równoległe do powierzchni pomiarowej wrzeciona.

Wrzeciono – są dwa rodzaje wrzeciona: typowe wrzeciono i obrotowe i wrzeciono stałe, używane wówczas, gdy specjalnie ukształtowany koniec wrzeciona musi mieć określony kierunek, na przykład w mikrometrach ostrzowych, przeznaczonych do pomiaru wąskich szczelin.

Sprzęgło cierne lub grzechotka – ma na celu ograniczenie nacisku pomiarowego do względnie niskiego i stałego poziomu przez zastosowanie sprężynowego mechanizmy zapadkowego.

Istota umiejętności użytkownika mikrometru

Mikrometr to ręczne narzędzie precyzyjne, przez co dokładność pomiaru zależy w pewnym stopniu od umiejętności jego użytkownika. Firma Venture oferuje szkolenia z nadzoru i kalibracji wyposażenia pomiarowego, w skład których wchodzi wiedza odnośnie prawidłowego użytkowania, konserwacji oraz kalibracji mikrometrów.

W ramach dobrej praktyki oraz potwierdzenia poprawności wskazań mikrometry należy okresowo wzorcować.