drewno-konstrukcyjne
28 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Do czego służy drewno konstrukcyjne?

Jak sama nazwa wskazuje, drewno konstrukcyjne jest materiałem mającym zapewnić przede wszystkim stabilność i wytrzymałość. Występuje najczęściej w postaci odpowiednio obrobionych belek o doskonałych właściwościach nośnych. To budulec dedykowany na konstrukcje szkieletowe i wiązary. Z drobniejszych jego fragmentów wykonywane są także łaty oraz listwy. Najszersze spektrum zastosowania znajduje w budownictwie jednorodzinnym.

Używane jest tam, gdzie liczą się parametry wytrzymałościowe, ale także nieduży ciężar właściwy. Waga konstrukcji drewnianych jest nieporównywalnie mniejsza niż w przypadku konstrukcji stalowych. To przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie kosztów i ułatwienie prac budowlanych, ponieważ nie ma potrzeby stosowania ciężkich maszyn.

W budownictwie jednorodzinnym najpowszechniejsze zastosowanie znajduje tak zwane drewno konstrukcyjne lite, otrzymywane z dwukrotnie przetartej tarcicy. Z kolei drewno konstrukcyjne klejone, uzyskiwane w procesie sklejania listew lub forniru, wykorzystywane jest przy wznoszeniu większych obiektów.

Wybierając się do składu drewna, warto pamiętać, które gatunki drewna najlepiej nadają się na konstrukcje.

Najdoskonalej swoje zadania spełni drewno sosnowe. Z drewnem świerkowym czy tym z jodły należy uważać. Przede wszystkim ze względu na jego większy ciężar właściwy oraz dużą ilość sęków. Poza tym poddawane suszeniu, ma tendencje do nierównomiernego wysychania, co powoduje powstawanie naprężeń w strukturze drewna i przekłada się na skłonność do pęknięć.

Konstrukcje szkieletowe  

Drewno konstrukcyjne to idealny materiał na konstrukcje szkieletowe. Jego parametry, takie jak: odporność na ściskanie, ścieranie i zginanie sprawia, że trudno znaleźć dorównujący mu zamiennik. Wysezonowane lub profesjonalnie mechanicznie wysuszone, najlepiej czterokrotnie strugane, nie powinno pękać ani ulegać deformacjom (paczyć się).

Ten naturalny materiał jest nie tylko wytrzymały i lekki, ale również zdrowy. W procesie suszenia poddane wysokim temperaturom, pozbawiane jest pasożytów, zaś wyschnięte nie stanowi przyjaznego środowiska, w którym rozwijać by się mogły spuszczele i kołatki, czy grzyby i bakterie. Jest również odporne na oddziaływanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Normy i oznaczenia

Zaopatrując się u producentów drewna konstrukcyjnego, zwróćmy szczególną uwagę, czy posiadają oni niezbędne zaplecze technologiczne dające możliwość spełnienia najważniejszych norm: PN-EN 338,PN-D-92021: 1982, PN-EN 14081- 1: 2007 – podpowiada technolog z firmy DrewBal w Zachodniopomorskiem.

Warto również zwrócić uwagę na to, że drewno konstrukcyjne może mieć różne stopnie wytrzymałości, w zależności od tego, na jakie obciążenia potencjalnie będzie narażone. Odpowiadają temu odpowiednie oznaczenia. Do konstrukcji niestandardowych, bardziej wymagających, stosowane jest drewno o wyższych oznaczeniach. Natomiast w budownictwie jednorodzinnym najodpowiedniejsze będzie drewno z oznaczeniami C24 i C27.

Choć drewno konstrukcyjne nie jest materiałem dekoracyjnym, wykonane z niego elementy mają również wysokie walory estetyczne. Odpowiednio zabezpieczone jest materiałem trwałym i niepoddającym się łatwo niekorzystnemu upływowi czasu.