wozek-widlowy
20 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Do czego służą wózki widłowe?

Wózki widłowe, a dokładniej wózki jezdniowe podnośnikowe, należą do pojazdów najczęściej wykorzystywanych w transporcie wewnętrznym. Dzięki olbrzymiej sile udźwigu, są one w stanie przewozić ładunki o masie nawet kilkudziesięciu ton, toteż sprawdzają się przy pracach załadunkowych nie tylko w magazynach, ale także w dużych fabrykach, a nawet w portach.

Wózek widłowy jest kołowym pojazdem mechanicznym, wykorzystywanym na szeroką skalę w transporcie bliskim – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy IPZ ze Szczecina. Jego charakterystyczna konstrukcja umożliwia przemieszczanie towarów ułożonych na paletach z drewna lub tworzywa, czemu zawdzięcza on swoją alternatywną nazwę, paleciak.

Różne zastosowania wózków widłowych

Wózki widłowe, nazywane potocznie także paleciakami lub sztaplarkami, znajdują bardzo różne zastosowania, w zależności od typu wózka. Pojazdy te dzielą się bowiem na rozmaite rodzaje, w zależności od wykorzystanego napędu oraz możliwości udźwigu i wysięgu.

W magazynach wysokiego składowania, gdzie towary są umieszczane i konfekcjonowane na bardzo wysokich regałach, najczęściej wykorzystuje się wózki widłowe o udźwigu do 3 ton z napędem elektrycznym. Stosunkowo niewielki udźwig pojazdu jest warunkiem większego wysięgu ramion wózka bez utraty jego stabilności.

Wybór napędu elektrycznego jest dyktowany miejscem zastosowania. W zamkniętych magazynach, w których przebywają ludzie, użycie wózków z napędem spalinowym byłoby niemożliwe ze względów bezpieczeństwa. Toteż w magazynach supermarketów, składach logistycznych i halach służących przechowywaniu towarów przed wysłaniem ich do ostatecznego odbiorcy, zawsze wykorzystuje się wózki elektryczne.

Do prac przeładunkowych na otwartym powietrzu, a więc np. w portach, na placach składów budowlanych i kopalni, zazwyczaj wymagane jest użycie wózków widłowych o większym udźwigu, dochodzącym do nawet 25 ton. W takich miejscach lepiej sprawdzają się wózki z napędem spalinowym o większej mocy. Wózki jezdne z silnikami benzynowymi i diesla są też zwykle nieco tańsze.

Kto może obsługiwać wózek widłowy?

Bez względu na parametry wózka widłowego oraz miejsce jego wykorzystania, z pojazdem może pracować wyłącznie wykwalifikowany operator. Taki wymóg dyktowany jest kwestiami bezpieczeństwa. Należy zdawać sobie sprawę, że operator wózka widłowego musi panować nie tylko nad przemieszczaniem się pojazdu, ale także ruchami podnośnika.

Zbyt szybkie unoszenie ładunku na widłach, nieprawidłowe ustawienie wózka podczas transportu, brak umiejętności operowania ładunkiem (sterowania nachyleniem masztu) – to tylko niektóre przyczyny wypadków, jakie mogą zdarzyć się podczas pracy w magazynie.  Właśnie dlatego każdy operator musi legitymować się odpowiednimi uprawnieniami.