7 maja 2019

Kategoria:
Inne

Do czego służą wkłady kominowe?

Komin to niezbędny element konstrukcyjny każdego budynku, który ogrzewany jest za pomocą paliw takich jak węgiel, olej czy gaz. Jego zadaniem jest bezpieczne odprowadzania powstających w procesie spalania gazów, pyłów, związków chemicznych i innych zanieczyszczeń, zbiorczo nazywanych spalinami. Żeby komin mógł pełnić swoją funkcję i przy okazji nie niszczał, musi być wyposażony w odpowiedni wkład. Czym jest wkład kominowy i do czego służy?

Wkłady kominowe – czym są? Do czego służą?

Wkłady kominowe to podłużne, zazwyczaj wykonywane z różnego rodzaju stopów metali rury o okrągłym lub owalnym przekroju, które podłącza się do urządzeń grzewczych produkujących spaliny. Zadaniem wkładu jest przede wszystkim chronienie murowanej, zewnętrznej konstrukcji komina przed bezpośrednim kontaktem ze spalinami. Dlaczego jest to tak istotne?

Zawarte w spalinach związki chemiczne oraz ich wysoka temperatura może prowadzić do poważnego uszkodzenia komina – wyjaśnia specjalista firmy TanieKominy.plTo z kolei może prowadzić do dalszych, bardzo niebezpiecznych konsekwencji. Uszkodzony, osłabiony komin może się zawalić, niszcząc przy tym pozostałe elementy konstrukcyjne dachu i budynku. Dużo bardziej niebezpieczną sytuacją jest przenikanie związków chemicznych zawartych w spalinach do pomieszczeń mieszkalnych. Jednym z nich tych związków, który jest szczególnie groźny dla ludzkiego zdrowia, jest tlenek węgla, powszechnie znany jako czad. Gaz ten jest bezbarwny i bezwonny, dlatego nie da się go wykryć bez specjalnych urządzeń. Zatruciem czadem może skończyć się nawet śmiercią. Dlatego tak ważne jest, żeby konstrukcja komina była szczelna i odporna na uszkodzenia.

Jak wybrać wkład kominowy?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wkładów kominowych. Jak podjąć decyzję co do wyboru jednego z nich? Przede wszystkim należy uwzględnić rodzaj paliwa, którym zamierzamy ogrzewać dom. Jeśli planujemy używać pieca gazowego lub olejowego, powinniśmy wybrać wkład kwasoodporny. Do pieców zasilanych paliwami stałymi, czyli węglem, ekogroszkiem lub drewnem odpowiednim wyborem będą wkłady żaroodporne. Dlaczego jest to tak istotne? Spaliny powstające ze spalania gazu i oleju mają silnie kwasowy odczyn i zawierają dużą ilość pary wodnej. Jeśli podczas ulatniania się para ulegnie skropleniu, zawarte w niej związki chemiczne zaczną osadzać się na ścianach wkładu – wkład powinien zatem być w stanie wytrzymać kontakt z nimi. Z kolei w przypadku paliw stałych najbardziej niszczącym czynnikiem jest bardzo wysoka temperatura spalin, sięgająca nawet 400 stopni. Stal o gatunku 1.4404 to najbardziej odporna stal na wyjątkowo agresywne środowisko spalin zawierające kwasy , związki chloru i siarki , a także na POŻAR SADZY W KOMINIE . Istotne jest też to , żeby producent oferujący wkład wykonany z tej stali czyli 1.4404 posiadał też ATEST na ten produkt . Tego rodzaju wkłady produkuje firma MK ŻARY Sp. z o.o. , a kupić je można w najniższej cenie dostępnej na rynku w popularnym sklepie internetowym www.TanieKominy.pl . Można też w tym sklepie uzyskać profesjonalne i rzetelne doradztwo na temat wyboru rozmiaru i innych parametrów komina dzwoniąc pod numer telefonu 509 75 00 51 .