pasy-klinowe
12 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Do czego służą pasy klinowe?

Pasy klinowe stanowią istotny element maszyn. Dlaczego? To one służą do przenoszenia momentu obrotowego z koła pasowego. Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej, a dowiesz się, co charakteryzuje pasy klinowe i w jaki sposób są wykorzystywane. Warto wiedzieć, że z racji swojej funkcji, zwane są również pasami napędowymi. W poniższym artykule znajdziesz wiele ciekawych i przydatnych informacji na ich temat.

W jaki sposób zbudowane są pasy klinowe?

Zacznijmy od budowy pasów klinowych. Składają się z kilku warstw, a dokładniej:

  • warstwy nośnej (poliamidowe lub stalowe linki, które tworzą wzmocnienie pasa),
  • warstwy podatnej (z gumy albo kauczuku),
  • warstwy tkaninowo-gumowej.

Powłoki są zawinięte w taśmę płócienną zwulkanizowaną, co sprawia, że są bardzo wytrzymałe i elastyczne. Tak budowa gwarantuje również ich niską rozciągliwość i cichą pracę urządzenia, którego są częścią składową – dodaje nasz ekspert z firmy Alfa. Wyróżnia się kilka rodzajów pasów napędowych. Zapoznajmy się z nimi.

Rodzaje pasów klinowych

Pasy napędowe różnią się swoimi właściwościami, które są istotne przy użytkowaniu danej maszyny. Jednym razem kluczowa jest wytrzymałość, innym – bardziej efektywna praca. W związku z tym należy wskazać następujące rodzaje pasów napędowych:

  • pasy wielorowkowe – stosowane do przekładni, wykonujących duże obroty przy kołach o niewielkiej średnicy. Rowki pozwalają utrzymać pasy we właściwym miejscu. Dzięki wzmocnieniu ich grzbietu, są niezwykle wytrzymałe, a do tego odporne na działanie wysokiej temperatury oraz na zabrudzenia,
  • pasy napędowe płaskie – stosowane do napędów otwartych i stycznych,
  • pasy zębate – wykorzystywane tam, gdzie ma znaczenie stała i cicha praca. Pasy zębate można podzielić na: metryczne, metryczne gumowe, calowe, poliuretanowe oraz specjalne o skośnych zębach.

Jaka jest funkcja pasów klinowych?

Pasy klinowe mają za zadanie przenosić moment obrotowy z koła pasowego, umieszczonego na wale jednostki zasilającej, na koło pasowe urządzenia odbiorczego. Wsuwanie pasa w koło jest możliwe przez powstanie tarcia między pasem a kołem pasowym. Uślizg koła powoduje minimalne straty energii.

Aby pasy odpowiednio działały, muszą być właściwie zamontowane. Ważny jest dobór odpowiedniego pasa do miejsca pracy oraz jego prawidłowe naciągnięcie. Istotna jest też właściwa konserwacja, która pozwala przedłużyć żywotność pasa klinowego, używanego m.in. w branży rolniczej i przemysłowej, a także w silnikach samochodów, w tym w alternatorze, pompie wspomagania układu kierowniczego czy pompie wody pompującej płyn chłodniczy.