paleta rozsadowa wielodoniczka
8 kwietnia 2021

Kategoria:
Inne

Do czego służą palety rozsadowe?

Zarówno branża rolna, jak i ogrodnicza wymagają stosowania nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą przyśpieszyć hodowlę roślin. Ważne jest także wdrożenie odpowiednich sposobów, które zabezpieczą kwiaty i inne rośliny w transporcie oraz pozwolą je bezpiecznie przechowywać. W tym celu stosuje się palety rozsadowe. Są to opakowania wykonane z odpowiednich materiałów, dostosowane do pełnionych zadań. Czym są i dlaczego warto je wykorzystywać?

Palety rozsadowe – czym są?

Palety rozsadowe są zwane także wielodoniczkami. Są one wykorzystywane do wysiewu nasion, ale też do ukorzeniania się sadzonek. Ich budowa zdecydowanie ułatwia wczesną hodowlę roślin, ale też pozwala maksymalnie zwiększyć szansę na przyjęcie sadzonki, po jej umieszczeniu w stałym miejscu. Palety rozsadowe są wykonane z tworzyw sztucznych, dzięki czemu zapewniają maksymalne bezpieczeństwo roślin w trakcie transportu. Są one także odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak woda czy słońce. Co ważne – są to akcesoria wielokrotnego użytku. Można je dowolną ilość razy czyścić – zaletę tę doceniają nie tylko właściciele firm rolniczych i ogrodniczych, ale też osoby, które prywatnie zajmują się hobbystyczną uprawą roślin.

Omawiane palety są dostępne na rynku w wielu wariantach, różniących się między sobą wielkością, kształtem oraz liczbą otworów. Wybierając odpowiednie, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim gatunek rośliny, która będzie w nich wysiewana. W zależności od warunków, jakie musi mieć zapewnione, może ona zostać wysiana w wersji z dużymi otworami bądź też małymi komórkami.

Jakie rośliny wysiewa się w paletach rozsadowych?

Rolnicy i ogrodnicy stosujący palety rozsadowe zauważają, że ich wykorzystanie w uprawie pozwala:

  • zwiększyć liczbę prawidłowo wschodzących roślin,
  • poprawić jakość rozwoju sadzonek,
  • zwiększyć ilość przyjętych rozsad w docelowym miejscu,
  • przyśpieszyć etap kwitnienia roślin, a tym samym poprawić jakość plonów.

– To właśnie z powodu wspomnianych zalet, produkt ten jest stosowany podczas wysiewu różnego rodzaju warzyw i owoców. Najczęściej sieje się w nich rośliny ciepłolubne, takie jak: pomidory, bakłażan, arbuz, melon, seler czy papryka

– wyjaśnia ekspert z firmy Anma Opakowania. Można w nich również umieścić ogórki, cukinię, dynię, kabaczki czy wszelkiego rodzaju warzywa kapustne. Wielodoniczki sprawdzą się także w procesie ukorzeniania roślin rabatowych, ozdobnych i krzewów kwitnących. Dość często można w nich znaleźć truskawki – dzięki pozytywnemu wpływowi takiej rozsady na ich rozwój istnieje duże prawdopodobieństwo poprawy wielkości i jakości plonów.