nagrzewnica
25 września 2018

Kategoria:
Inne

Do czego służą nagrzewnice kanałowe?

Systemy wentylacyjne pomieszczeń tworzone są przez spory zestaw różnego rodzaju urządzeń, których zadaniem jest zarówno dostarczanie świeżego, oczyszczonego powietrza, jak i utrzymywanie jego temperatury na założonym poziomie. Nowoczesne instalacje wentylacyjne posiadają dodatkowo funkcję rekuperacji, a więc odzyskiwania i wykorzystywania ciepła zawartego w wydychanym  na zewnątrz powietrzu.

Budowa typowego systemu instalacji nawiewno-wywiewnej

Każdy nowoczesny system wentylacyjny przeznaczony do przewietrzania pomieszczeń, w których  przebywają ludzie, powinien składać się z dwóch odrębnych części: wywiewnej i nawiewnej. Rzecz w tym, aby w miejscu usuwanego, zużytego i zanieczyszczonego powietrza dostarczać powietrze świeże i czyste. Informacje o budowie takich systemów uzyskaliśmy dzięki uprzejmości pracowników  firmy  VENTMATIKA z Wrocławia. Gdyby zastosować tutaj wyłącznie wywiewne oraz nawiewne wentylatory i kanały, to mielibyśmy w wentylowanych pomieszczeniach nieustanne wahania temperatury; w przypadku chłodniejszych dni dokuczałoby nam nieprzyjemne zimno a latem upał. Jedynym rozwiązaniem jest tutaj zastosowanie odpowiedniego mechanizmu regulacji temperatury, tak aby była ona utrzymywana w założonej i oczekiwanej wielkości. Rzeczywiście, nowoczesne  systemy takie mechanizmy posiadają, a ich częściami są rekuperatory, chłodnice i nagrzewnice, a także różnego rodzaju czujniki.

Rekuperatory to urządzenia, które odzyskują ciepło z wydalanego z budynku powietrza, a ciepło to służy do wstępnego ogrzewania powietrza świeżego. Takie wstępne ogrzewanie jest skuteczne tylko wtedy, gdy temperatura na zewnątrz nie jest zbyt niska.

Nagrzewnice kanałowe w systemach wentylacyjnych

Dogrzanie świeżego powietrza do żądanej temperatury osiąga się przy użyciu zamontowanych w rekuperatorze elektrycznych grzałek. Nie we wszystkich takich wymiennikach można jednak dodatkowe grzałki zainstalować. Właśnie w takich sytuacjach przed rekuperatorem montuje się omawiane tutaj elektryczne nagrzewnice kanałowe. Pracą tych nagrzewnic najczęściej steruje automatyka samego wymiennika, chociaż niektóre z nich posiadają własny system sterowniczy. Oczywiście można również spotkać systemy wentylacyjne, które nie posiadają rekuperatorów i wtedy podgrzewanie zasysanego powietrza do żądanej temperatury osiąga się wyłącznie przy użyciu elektrycznych nagrzewnic kanałowych. Chociaż nagrzewnice to urządzenia o stosunkowo dużej mocy (1-2 kW), to w instalacjach wentylacyjnych najwyższej klasy, a więc z rekuperatorem, ich zużycie prądu jest stosunkowo niewielkie. W takich systemach stosowany jest specjalny algorytm sterujący nagrzewnicą, który włącza ją tylko na krótkie okresy. Okazuje się, co może niezorientowanych w sprawie dziwić, że eksploatacja rekuperatora z nagrzewnicą kanałową jest tańsza niż bez niej. Jest to spowodowane tym, że przy bardzo niskich temperaturach i braku nagrzewnicy system przeciwzamrożeniowy wymiennika zwalnia lub całkowicie zatrzymuje pracę wentylatora nawiewnego, co przy ciągle pracującym wentylatorze wywiewnym powoduje zasysanie zimnego powietrza do wewnątrz poprzez wszystkie nieszczelności pomieszczenia. Obliczono, że koszt prądu zasilającego nagrzewnicę wstępną rekuperatora jest niższy niż koszt podgrzania powietrza przez istniejącą w pomieszczeniu instalację c.o.