łożyska stożkowe
3 marca 2016

Kategoria:
Inne

Do czego służą łożyska stożkowe?

Łożyska toczne usprawniają pracę obracających się elementów różnego rodzaju maszyn. Dzięki nim możliwa jest także ochrona urządzenia przed działaniem sił grawitacji. Łożyska tego typu mogą być konstruowane w różny sposób. Ze względu na wykorzystane części mechanizmów rozróżnia się np. układy kulkowe, walcowe, baryłkowe i stożkowe. Te ostatnie charakteryzują się ciekawymi zastosowaniami i właściwościami.

Obciążenia promieniowe i osiowe

Elementy toczne w łożyskach stożkowych mają kształt ściętych stożków. Części te poruszają się po bieżni, którą również formuje się na lejkowatą postać. Łożyska tego typu mogą mieć różne wersje, np. jednorzędowe lub dwurzędowe ze wspólnym pierścieniem. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie występują obciążenia promieniowe i osiowe. Mechanizmy stożkowe świetnie radzą sobie z przenoszeniem tego rodzaju ciężaru – wytrzymują większy ładunek niż standardowe łożyska kulkowe.

Konstrukcje oparte na stożkach charakteryzują się silnym dociskaniem wałeczka do obrzeża pierścienia wewnętrznego. Siła ta wynika z zastosowania różnych kątów bieżni zewnętrznej i wewnętrznej. Wałeczki w osi nie mogą ustawić się skośnie, dzięki czemu są w stanie wytrzymać duże obciążenia.

Budowa

Stożki wykorzystywane jako elementy toczne muszą mieć niewielką zbieżność. Wszystkie linie rzutowania powinny przecinać się w jednym punkcie łożyska. Warto zauważyć, że tego typu mechanizmy, mimo że wytrzymują duże obciążenia, można stosunkowo łatwo oddzielić od siebie. Konstrukcje stożkowe są konstrukcjami dzielonymi. Łożyska składają się z pierścieni i koszyka oraz elementów tocznych, które można odłączać bez użycia siły. Dzięki temu łatwo je montować, chociaż z drugiej strony wymagają zapewnienia możliwości regulacji luzu między pierścieniami.

Dzielona konstrukcja sprawia, że w łożyska stożkowe nie wbudowuje się uszczelnień. Właściwa praca tego typu mechanizmów będzie możliwa dopiero wówczas, gdy użytkownik zapewni odpowiednie zabezpieczenia wszystkim elementom układu. Łożyska muszą być stale smarowane, trzeba je też umieścić w specjalnych oprawach lub komorach, które zapobiegają wylewaniu się środka poślizgowego.

Który mechanizm wybrać?

Łożyska stożkowe dostępne są w sklepach z narzędziami, np. rolmasz-zary.pl. Przed zakupem urządzeń należy przeanalizować wszystkie wymagane obciążenia. Różne konstrukcje sprawdzają się w rozmaitych konfiguracjach. Łożyska stożkowe czterorzędowe są odpowiednie np. do łożyskowania walcarek. Zakupione produkty powinny być też wykonane z odpowiedniej stali, mieć określoną nośność i ustalone wymiary. Trzeba pamiętać o tym, że łożyska mają także ustalone prędkości biegu – niektóre układy pracują szybciej, inne wolniej.

Niektórzy producenci sprowadzają części na specjalne zamówienie. Wówczas można mieć pewność, że określony mechanizm spełni swoje zadanie. Tego typu usługę oferuje m.in. rolmasz-zary.pl. Firma proponuje składanie zamówień na towary nie występujące w ciągłej sprzedaży.