kolo-napedowe
11 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Do czego służą koła napędowe?

Ważnym elementem różnego rodzaju maszyn są koła napędowe. Dzięki swojej budowie i właściwościom pozwalają na ich właściwy dobór do konkretnych układów. Do czego służą koła napędowe, co je charakteryzuje i gdzie powinniśmy się w nie zaopatrzyć? Wysokiej jakości akcesoria i narzędzia znajdziemy tylko w profesjonalnych sklepach, oferujących towar od sprawdzonych producentów. Zatem przyjrzyjmy się bliżej kołom napędowym.

Charakterystyka kół napędowych

Koła napędowe należą do osprzętu niezbędnego do budowy i działania maszyn budowlanych, przemysłowych czy rolniczych. Wraz z pasami albo łańcuchami tworzą zespół umożliwiający przenoszenie mocy z silnika na dany układ odbiorczy. Jest to możliwe jedynie w przypadku odpowiedniego dopasowaniu obu elementów, które nie będą się ślizgać, powodując utratę części mocy. Koła napędowe mogą mieć rozmaitą konstrukcję, dzięki temu można dopasować właściwe elementy do systemu, zaspokajając jego potrzeby oraz pozwalając na właściwą pracę. Koła napędowe są wykonywane z aluminium, żeliwa, stali bądź tworzywa sztucznego.

Koła napędowe powinny wyróżnić się wysoką nośnością dynamiczną, odpornością na ścieranie i uderzenia, nawet w przypadku intensywnego użytkowania. Muszą też być odporne na działanie olejów. Cechy kół napędowych wynikają z ich budowy. Są odlewane z odpowiedniej stali, a w kolejnym kroku zostają poddane procesowi hartowania, który m.in. pozwala uzyskać ich maksymalną wytrzymałość na tarcie czy odkształcenia.

Rodzaje kół napędowych

Rodzajami kół napędowych są koła łańcuchowe oraz koła pasowo-klinowe. Te pierwsze stanowią element przekładni łańcuchowej, drugie zaś są częścią konstrukcji przekładni pasowej. Wyróżnia się koła łańcuchowe jedno-, dwu- i trójrzędowe. Wchodzą do standardowej oferty sklepów, inne są dostępne na specjalne zamówienie, maksymalnie mogą być to koła ośmiorzędowe. Koła pasowe mogą występować w kilku wariantach. Są to koła pasowe klinowe z rowkiem, koła gładkie oraz koła z rowkami ułożonymi w poprzek obwodu.

Gdzie można zaopatrzyć się w koła napędowe?

W koła napędowe, tak jak już wspomniano, powinniśmy zaopatrzyć się u sprawdzonych dostawców, takich jak sklep Rolmasz w Żarach. Oferuje on najwyższej jakości asortyment, z którym można zapoznać się na stronie internetowej sklepu. Użytkownicy maszyn znajdą tam wszystkie akcesoria i narzędzia niezbędne do profesjonalnych zastosowań. Ponadto można skorzystać z fachowych porad, które ułatwiają podjęcie decyzji odnośnie wyboru właściwego produktu, jaki spełni oczekiwania klienta.