11 lutego 2020

Kategoria:
Inne

Do czego służą frezy składane?

Frezy to narzędzia obrotowe, które odnajdują zastosowanie na maszynach zwanych frezarkami. Ich głównym zadaniem jest zbieranie resztek materiału z obrabianego elementu. Ponadto doskonale się sprawdzą podczas wykonywania otworów do montażu przedmiotów na ścianie lub do zamocowania zawiasów. Co jeszcze warto o nich wiedzieć i jakie mają zastosowanie?

Frezy składane – zastosowanie i charakterystyka

Frezowanie to bardzo popularna metoda obróbki skrawaniem. Niezbędne do tego są właśnie frezy, które się dzieli na kilka typów. Są to między innymi frezy palcowe i nasadzane. Je zaś można wyodrębnić na monolityczne i składane. Te ostatnie są wyposażone zazwyczaj w wymienne płytki. Zastosowanie odnajdują podczas obróbki powierzchni praktycznie każdego typu.

Tak więc frezy składane mogą obrabiać podłoża nie tylko płaskie, ale też służą do kształtowania elementów. Przy ich pomocy bez przeszkód można wykonać otwory np. w zawiasach. Te wieloostrzowe narzędzia poradzą sobie z wszelkimi materiałami, między innymi drewnianymi, metalowymi, aluminiowymi, stalowymi, z tworzyw sztucznych. Ponadto mogą frezować rowki, a także umożliwiają frezowanie skośne i głębne.  

Frezy składane to gwarancja komfortu i wydajności. Wymienne płytki są nadzwyczaj cenne podczas mechanicznego uszkodzenia ostrza. Dzięki temu nie trzeba wymieniać całego narzędzia – wystarczy tylko płytkę wieloostrzową. Dlatego właśnie są one tak funkcjonalne i uniwersalne. Wpływa to również na zmniejszenie kosztów roboczych. Co ciekawe frezy składane można stosować też do profilowania, kopiowania czy rozfrezowywania otworów. Najlepiej sprawdzają się w połączeniu z konwencjonalnymi obrabiarkami i CNC.

Gdzie się zaopatrzyć w najlepszej jakości frezy składane?

Warto stawiać na sprawdzonych dystrybutorów, którzy mają bogaty asortyment – tym bardziej, że niektóre frezy nie nadają się do danego materiału, trzeba więc dokładnie i rzetelnie dobierać narzędzie do swoich potrzeb. W dodatku frezy mogą mieć różne wymiary, które powinny być dostosowane do tworzywa i jego powierzchni. Różnorodne elementy tego typu ma ofercie ma np. firma CNC Art Marek Fiołka, dysponująca produktami przeznaczonymi do opracowywania rozmaitych podłoży, w tym aluminium czy żeliwa.

Niektóre frezy mają także dodatkowe cenne właściwości, takie jak antywibracyjne konstrukcje lub specyficzny rowek, który znakomicie odprowadza wióry. Warto więc dokładnie się zapoznać z ofertą tych produktów i poradzić się specjalisty, który najlepiej się sprawdzi w danej pracy.