agregat-malarski
4 lutego 2019

Kategoria:
Inne

Do czego służą agregaty malarskie?

Agregaty malarskie, jak sugeruje sama nazwa, to urządzenia, które służą przede wszystkim do aplikacji farb. Agregaty malarskie umożliwiają pokrycie farbą nawet kilkuset metrów kwadratowych powierzchni bez większego wysiłku. Na rynku dostępne są agregaty malarskie tłokowe, membranowe i turbinowe. Co warto wiedzieć o tych urządzeniach i jak dobrać najlepszy agregat malarski do swoich potrzeb?

Charakterystyka agregatów malarskich

Agregaty tłokowe oraz membranowe to urządzenia, które pompują i sprężają farbę bez użycia powietrza. Farba przetłaczana jest przez dyszę pod odpowiednio wysokim ciśnieniem, które generuje tłok lub membrana, stąd rozróżnienie agregatów na te dwa rodzaje. Agregaty malarskie wykorzystujące powietrze to agregaty turbinowe. Nowoczesne agregaty malarskie z wyższej półki najczęściej wyposażone są w komputery sterujące przepływem farby. W agregatach malarskich zasilaniem może być silnik elektryczny, silnik spalinowy lub sprężarka pneumatyczna. Agregaty malarskie znajdują zastosowanie przy różnych pracach w wielu różnych branżach. Są wykorzystywane na przykład w budownictwie do malowania ścian, sufitów, filarów etc. (przy projektach mieszkalnych, handlowych, czy przemysłowych), w szeroko pojętej branży metalowej i wszędzie tam, gdzie do pokrycia farbą (i nie tylko) jest duża powierzchnia.

W jaki sposób wybrać odpowiedni agregat malarski?

Zanim zdecydujemy się na zakup agregatu malarskiego, warto dokładnie przeanalizować możliwości urządzenia. Jak mówi nam przedstawiciel sklepu Technik NTB z Warszawy, nie zawsze należy od razu decydować się na bardzo drogi sprzęt z najwyższej półki – urządzenie musi być dopasowane do naszych potrzeb. Wybierając agregat malarski, musimy ustalić kilka punktów. Po pierwsze, co zamierzamy aplikować agregatem malarskim? – producenci agregatów malarskich wyraźnie wskazują, do czego możemy wykorzystywać urządzenie. Mogą to być: farby akrylowe, lateksowe, chlorokauczukowe, elewacyjne, olejne, bejce, lakiery, powłoki antykorozyjne. Dodatkowo niektóre agregaty malarskie przy odpowiedniej konfiguracji mogą służyć do wykonywania iniekcji. Zwracamy uwagę na parametry techniczne, czyli ciśnienie robocze, wydajność, wielkość dyszy, maksymalną długość węża, rodzaj zasilania. Nie zapominamy także o zerknięciu na wagę urządzenia. Na koniec należy dodać, że do agregatów malarskich dostępnych jest bardzo wiele akcesoriów, bez których nasza praca się nie obejdzie lub dzięki którym zostanie ona ułatwiona. Jeśli mamy wątpliwości, czy do wybranego przez nas agregatu malarskiego będą pasowały poszczególne elementy, warto, a wręcz należy dopytać o to dystrybutora. Dopytajmy również o zaplecze serwisowe tzn. autoryzowane punkty serwisowe i stały dostęp do serwisowych części oraz akcesoriów.