wywóz śmieci z miasta
22 lipca 2019

Kategoria:
Inne

Dlaczego wywóz śmieci z miasta jest tak ważny?

Przeciętny Polak w skali roku produkuje ponad 300 kg śmieci. Mimo coraz większej świadomości ekologicznej, wywóz odpadów z miast to wciąż spory problem. Gospodarka odpadami, regulowana prawnie, ma cały czas sporo niedociągnięć. Dlatego wciąż można spotkać się ze śmieciami, które zamiast na wysypiskach pojawiają się w lasach i zaroślach. Z jakiego powodu wywóz śmieci z miast ma tak duże znaczenie?

Czy istnieje obowiązek wywozu śmieci?

Śmieci to niestety produkt uboczny codziennego życia. Produkuje je każdy człowiek, ale niektórzy próbują uniknąć opłat związanych z wywozem śmieci. Te trafiają więc na dzikie wysypiska, a nie składowiska czy do punktów recyklingu. W praktyce jednak do wywożenia śmieci za pośrednictwem odpowiednich firm, takich jak na przykład Lekaro, zobowiązani są wszyscy. Organizacją tego zajmuje się gmina, która ma za zadanie zapewnić odpowiednie warunki do selektywnej zbiórki odpadów i odbioru odpadów komunalnych. Od roku 2013 każdy może określić się, co do typu produkowanych odpadów, a więc komunalnych bądź segregowanych.

Ile śmieci trafia do recyklingu, a ile na wysypiska?

Co ciekawe, wciąż wiele osób decyduje się na wywóz odpadów na wysypiska komunalne, których przechowywanie jest droższe. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być niska świadomość ekologiczna. Wielu ludzi nie wie tak naprawdę jak wygląda proces składowania śmieci i jak duże znaczenie ma ich odpowiednia segregacja. W Polsce recykling dopiero zyskuje na znaczeniu. Z tego powodu na wysypiska śmieci w kraju trafia ponad 50% wszystkich odpadów. W krajach UE jest to około 30%. Tym samym do recyklingu w Polsce przeznaczana jest raptem 1/5 śmieci. W Europie dane te prezentują się o wiele lepiej.

Ile śmieci produkują Polacy?

Mimo wszystko przeciętny Polak i tak w skali roku produkuje mniej śmieci niż Europejczyk. Dla porównania w Danii jeden mieszkaniec rocznie produkuje niemal 750 kg śmieci. W Polsce jest to o połowę mniej. Tym samym Polska znajduje się wśród krajów o najniższych wskaźnikach odpadów produkowanych na jedną osobę w całej Unii Europejskiej. Wywóz śmieci z miast ma ogromne znaczenie w prawidłowej gospodarce odpadami. Tylko ich odpowiednie składowanie w wyznaczonych miejscach i recykling pozwala na  uchronienie środowiska naturalnego przed wyniszczającym działaniem odpadów, które często rozkładają się przez setki lat. W ten sposób uchronić można między innymi wiele drzew, których w Polsce jest niedobór. Tona poddanej recyklingowi makulatury to 17 uratowanych drzew.