3 listopada 2017

Kategoria:
Inne

Dlaczego windy stały się standardowym wyposażeniem budynków mieszkalnych?

Konieczność posiadania windy przez wielopiętrowy budynek mieszkalny jest zasadniczo uwarunkowane dwoma powodami. Po pierwsze, wynika ona z wymagań i oczekiwań samych mieszkańców, dla których wyposażenie budynku w windę podnosi komfort i wygodę jego użytkowania. Po drugie, konieczność wyposażenia w windę wyższych piętrowych budynków mieszkalnych wynika wprost z przepisów prawnych.

Dla komfortu i wygody mieszkańców

Wyższe, wielopiętrowe budynki mieszkalne, aby zapewnić swoim lokatorom wygodę użytkowania i łatwą dostępność do wyższych ich pięter, powinny być koniecznie wyposażone w windę. W dzisiejszych czasach jest standardem, że każdy budynek mieszkalny, który posiada więcej niż cztery piętra, jest zwykle wyposażony w windę. Pozwala ona w wygodny i szybki sposób na dotarcie na wyższe piętra danej budowli. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób starszych, które często mają problemy z codziennym pokonywaniem dużych ilości schodów.

Oprócz tego winda jest także bardzo przydatnym elementem wyposażenia budynku mieszkalnego dla młodych osób oraz rodzin z dziećmi. Dzięki jej obecności można w wygodny sposób wjechać na wyższe piętra z zakupami, wózkami dziecięcymi czy rowerami. Obecność windy w danym budynku niewątpliwie podnosi także jego standard. Z tego właśnie powodu coraz więcej deweloperów decyduje się na umieszczenie windy w projekcie danej inwestycji budowlanej. Zdecydowanie większa liczba potencjalnych klientów będzie bowiem zainteresowana zakupem mieszkania w budynku, który oferuje większą wygodę i komfort użytkowania. Takie windy trzeba oczywiście odpowiednio serwisować i obsługiwać z technicznego punktu widzenia – tym zajmują się jednak specjalistyczne firmy, takie jak np. łódzki Paw-lift.

Przepisy prawne

Zgodnie z § 54 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, każdy budynek mieszkalny, w którym różnica poziomu posadzki znajdującym się między pierwszym a ostatnim poziomem przekracza 9,5 m, powinien być obowiązkowo wyposażony w windę. Przepisy te wynikają wprost z faktu, że ustawodawca zdaje sobie sprawę, jak istotny wpływ na wygodę oraz dobre samopoczucie mieszkańców ma winda. Z tego powodu powstał obowiązek wyposażania w nią każdego wyższego budynku mieszkalnego. Należy w tym miejscy dodać, że winda to nie tylko wyższy standard danego budynku. W wielu przypadkach to właśnie od niej zależy bowiem, czy osoby niepełnosprawne lub posiadające ograniczoną zdolność ruchową, będą mogły normalnie funkcjonować na co dzień. Budynki mieszkalne nie powinny w żaden sposób ograniczać mieszkających w nich ludzi, stąd też w ostatnich latach winda staje się standardowym elementem ich wyposażenia.