2 czerwca 2017

Kategoria:
Inne

Dlaczego ważna jest odzież medyczna?

Zapewne wielu z was jest w stanie wyobrazić sobie policjanta, strażaka, konduktora czy lekarza podczas wykonywania swojej pracy. Jest to możliwe ze względu na specyficzny strój, jaki noszą. W niektórych przypadkach są to mundury, w innych specjalna odzież. Jest ona noszona przez pracowników placówek medycznych, w których lekarze i pielęgniarki codziennie mają styczność z bakteriami i drobnoustrojami. Aby zapobiec przenoszeniu ich na zewnątrz stosują specjalną odzież medyczną, którą scharakteryzujemy bliżej w poniższym artykule.

Jaki jest cel noszenia odzieży medycznej?

Głównym celem noszenia osobnej odzieży medycznej dla przedstawicieli szpitali, przychodni oraz różnego rodzaju gabinetów lekarskich jest eliminowanie ryzyka przeniesienia niebezpiecznych substancji na oddział i rozpowszechniania ich przez pracownika medycznego lub osobę, która akurat jest w odwiedzinach u pacjenta. Jest również znakiem rozpoznawczym dla lekarza lub pielęgniarki, dzięki któremu można ich w łatwy sposób zidentyfikować.

Do kogo należy wybór odzieży medycznej?

Wybór rodzaju odzieży medycznej leży w gestii oddziału szpitala. Ważne jest, aby na całym oddziale stosowano ujednoliconą odzież. Wymogi formalne są zależne od regulaminu szpitala, ale zasady, które dotyczą krojów, fasonów i kolorów nie są odgórnie ustalane, dzięki czemu każdy oddział może mieć osobne ubrania. Regulamin może wymagać od pracowników rozgraniczenia strojów lekarza i pielęgniarki, co nie jest takie oczywiste w dzisiejszych czasach, ponieważ niegdyś pielęgniarki nosiły na głowie biało-czarne czepki, a dziś ubrania różnią się najbardziej krojem, a wyróżnikiem dla lekarza jest noszony na szyi stetoskop.

Co składa się na odzież medyczną?

Odzież medyczna to nie tylko specjalne fartuchy, ale również mundurki dla personelu medycznego, obuwie ochronne oraz maseczki ochronne i czepki operacyjne używane na blokach operacyjnych – wymienia właściciel Zakładu Produkcji Dzianin LUXPOL-BIS, który jest producentem dzianin odzieżowych, podszewkowych, ażurowych i osnowowych.

Każdy z tych elementów jest przez pracowników często zmieniany, a jeżeli chodzi o pranie – powinno odbywać się w wysokiej temperaturze, z dodatkiem środków piorących i odkażających w specjalnych pralniach, co zabezpiecza przed kontaktem z odzieżą używaną poza placówką medyczną.

Dużą częstotliwość zmiany odzieży (strój, obuwie, czepek) wykazuje szczególnie lekarz zabiegowy, który ubrany jest w charakterystyczny dwuczęściowy zielony strój, specjalne obuwie oraz czepek, który jest nieodłącznym elementem ubioru podczas wykonywania operacji. Do pracowników medycznych należy również ratownik, którego wyróżnikiem jest odblaskowa kamizelka z napisem „Lekarz Koordynator” oraz naszywki z nazwami pełnionych funkcji.