27 czerwca 2017

Kategoria:
Inne

Dlaczego warto zapisać się do szkoły dla dorosłych?

Stare powiedzenie głosi, iż na naukę nigdy nie jest za późno – nawet dorosły człowiek może odebrać solidne wykształcenie, którego nie udało mu się zdobyć w młodości. W tym celu powoływane są placówki takie jak Centra Kształcenia Ustawicznego. Dlaczego warto rozważyć zapisanie się do nich?

Powód pierwszy – druga szansa na studia

W dzisiejszych czasach dyplom ukończonych studiów jest bardzo pożądany. Powodem może być nie tylko chęć otwarcia sobie drogi do upragnionej kariery zawodowej, ale również zwykła satysfakcja – dla wielu zdobycie wykształcenia wyższego jest celem samym w sobie. Jednak przeszkodą na drodze do spełnienia marzeń i osiągnięcia celu, jest słabo zdana matura lub jej brak. Łatwo sobie wyobrazić wiele sytuacji, które mogą stać za takim stanem rzeczy – problemy zdrowotne, osobiste lub zwykła lekkomyślność, typowa dla młodzieńczego wieku to najczęstsze z nich. Ważne jest, że niezależnie od tego, dlaczego dorosła osoba nie zyskała odpowiedniego wykształcenia średniego, zawsze ma dodatkową szansę na nadrobienie straconego czasu. Po ukończeniu szkoły i pomyślnym zdaniu matury, dorosły absolwent może kontynuować naukę na wyższych uczelniach.

Powód drugi – fach w ręku

Przez długi czas szkoły dla dorosłych uchodziły za gorszą alternatywę dla uczelni wyższych. Obecnie widać wzrastające zainteresowanie tego typu placówkami. Dzieje się tak, ponieważ cykl edukacyjny trwa w nich zdecydowanie krócej niż na większości kierunków studiów, zaś same zajęcia zorientowane są na przekazanie uczniowi wiedzy i rozwinięcie umiejętności niezbędnych do podjęcia konkretnego zawodu, np. technik informatyk lub technik administracji (są to kierunki, które znajdziemy w ofercie Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 1 w Warszawie). Edukacja w szkole policealnej kończy się egzaminem zawodowym, który stanowi potwierdzenie, że absolwent dysponuje odpowiednimi kwalifikacjami w danym kierunku.

Powód trzeci – możliwość przekwalifikowania

Wiele dorosłych osób dociera w swoim życiu do momentu, kiedy zaczyna się myśleć o porzuceniu dawnej pracy i rozpoczęciu czegoś nowego. Tutaj również można wymienić kilka przyczyn takich sytuacji, np. wypalenie zawodowe, niedostateczne zarobki lub brak pracy w wyuczonym zawodzie. Również wtedy warto skorzystać z szansy jaką dają szkoły policealne.

Powód czwarty – przystępna formuła kształcenia

Szkoły dla dorosłych, w przeciwieństwie dla zwykłych szkół średnich, umożliwiają swoim uczniom możliwość zdobywania w dwóch trybach – stacjonarnym oraz zaocznym, czyli w czasie weekendowych zjazdów, odbywających się raz na dwa lub trzy tygodnie. Takie rozwiązanie jest szczególnie dogodne dla osób, które pracują i nie mogą pozwolić sobie na codzienne uczestniczenie w zajęciach.