29 września 2017

Kategoria:
Inne

Dlaczego warto zapisać dziecko do prywatnego żłobka?

Narodziny dziecka to dla każdej rodziny niesamowite wydarzenie. Matka zżywa się z nim na tyle mocno, że czasami mocno zastanawia się, czy zdecydować się na rozłąkę i posłać swoją pociechę do żłobka. Tutaj rolę odgrywa już indywidualna sytuacja w rodzinie. Być może mama pragnie wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym bądź pełna energii zacząć pracę na zupełnie nowym stanowisku. W takiej sytuacji rozsądnym rozwiązaniem będzie zapisanie dziecka do żłobka. 

Specjaliści do dyspozycji

Z dylematem dotyczącym oddania dziecka do żłobka zmagają się tysiące rodziców. Wiadomo, że „nie ma jak u mamy”, ale warto rozważyć opcje dobrych i przyjaznych żłobków, które są w stanie zapewnić maluchom odpowiednią opiekę, wsparcie i otoczą je troską, dzięki czemu poczują się oni jak w domu. Istnieje wiele powodów przemawiających za zapisaniem dziecka do żłobka, zwłaszcza prywatnego, w którym pracują osoby, które kontakt z najmłodszymi wprost uwielbiają. Rodzice mają także możliwość przeprowadzenia bezpłatnych konsultacji z psychologiem, logopedą lub ortopedą. Obecność i pomoc odpowiedniego specjalisty „na miejscu” jest dla nich bardzo korzystnym rozwiązaniem.

Chwila na oddech

Pobyt z dzieckiem w domu wymaga ogromnego zaangażowania oraz uwagi ze strony mamy, dlatego nie należy dziwić się, że ona również chciałaby odpocząć lub wręcz przeciwnie – wyjść spotkać się z przyjaciółmi, aby podzielić się swoimi emocjami. Jak już zostało wspomniane po okresie wychowawczym często matki decydują się na powrót do pracy, a jeżeli nie ma możliwości zostawienia z kimś dziecka pod opieką, najlepszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku żłobek prywatny. Warto również zasięgnąć opinii innych rodziców, którzy zdecydowali się na taki krok, aby być w pełni zdecydowanym rodzicem nie bojącym się zostawić swojej pociechy pod okiem specjalistów. Dobry wybór wyraża się również w zachowaniu dziecka, które będzie z przyjemnością wracało do przedszkola, aby bawić się z nowo poznanymi kolegami i koleżankami.

Rozwój społeczny i emocjonalny dziecka

A co zyskują same dzieci? Przede wszystkim przebywanie wśród rówieśników sprawi, że będą one bardziej śmiałe i samodzielne niż w przypadku pozostawania cały czas pod opieką mamy. Jest to kapitał, który na pewno zaprocentuje w przyszłości – już w żłobku dzieci mają bowiem okazję postawić pierwszy krok ku dorosłości.

Zdobywanie nowych zdolności i umiejętności oraz zyskiwanie pewności siebie – to cechy, których mogą nauczyć się podpatrując starszych, a w swojej grupie rówieśniczej mają okazję na przyspieszony rozwój emocjonalny i społeczny – wyjaśnia Anna Kleniewska – dyrektor Niepublicznego prywatnego przedszkola Nr 108 i żłobka w Warszawie.