klimatyzacja-w-domu
11 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Dlaczego warto zainwestować w domową klimatyzację?

Systemy klimatyzacji są od dawna wykorzystywane w pomieszczeniach, w których pracuje wiele osób oraz maszyn. Dzięki temu możliwe jest nie tylko utrzymanie sprzyjającej pracy temperatury, ale też zadbanie o jakość powietrza. Coraz częściej klimatyzacja zaczyna gościć też w domach prywatnych. Jakie są powody, dla których decydujemy się na domową klimatyzację?

Klimatyzacja – rozwiązanie nie tylko do biura!

Najważniejszym zadaniem urządzeń klimatyzacyjnych jest schładzanie powietrza w pomieszczeniu. Służą temu jednostki: wewnętrzna i zewnętrza. Jednostka wewnętrzna odbiera ciepło z powietrza, a jednostka zewnętrzna oddaje je poza budynek. Odpowiada za to wymiennik ciepła. Można też odwrócić przebieg tej wymiany i wykorzystać klimatyzację do ogrzania pomieszczenia albo osuszenia powietrza.

Rozwój klimatyzacji szedł w parze z nowoczesnym budownictwem biurowym i handlowym – mówi specjalista z firmy SCK Klimatyzacja-Chłodnictwo Leszek Szmyt z Wrocławia. – To  właśnie w ogromnych stalowo-szklanych konstrukcjach systemy klimatyzacji zawitały najszybciej. Tam potrzeba zapewnienia chłodnego i oczyszczonego powietrza była największa z uwagi na to, że na co dzień przebywa w nich mnóstwo osób, a także urządzeń generujących ciepło. Biurowce i centra handlowe byłyby nieznośnie duszne, gdyby nie klimatyzacja.

W tego typu miejscach klimatyzacja jest konieczna, ale nie jest dla nich zarezerwowana. Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne można z powodzeniem instalować w domu. Jakie korzyści z tego płyną? Dlaczego warto zainwestować w domową klimatyzację? O tym poniżej.

Zalety korzystania z klimatyzacji w domu

Dom ma być miejscem, w którym wypoczywamy, regenerujemy siły i czujemy się swobodnie, po prostu dobrze. Trudno jednak czuć się dobrze, gdy przez okna leje się żar, a wentylatory nie wyrabiają z chłodzeniem powietrza. Domownicy ratują się zimnymi prysznicami, ale pięć minut później są już mokrzy od potu. Duszne powietrze utrudnia skupienie, zabiera przyjemność z odpoczynku, nie pozwala zasnąć. Miesiące letnie, zamiast być czasem beztroski, krótkich spodenek i zabawy, są prawdziwą udręką nawet dla dzieci, które z wielkim utęsknieniem wypatrywały wakacji.

Montaż klimatyzacji w domu pozwala utrzymać komfortową temperaturę i prawdziwie wypocząć bez konieczności chłodzenia się napojami, natryskami, wachlarzami czy hałaśliwymi wentylatorami. Ponadto, w przypadku klimatyzacji kanałowej, możliwe jest doprowadzenie około 1/3 świeżego powietrza z zewnątrz. Oprócz tego typu systemu klimatyzacji dostępne są także klimatyzatory: przenośne, okienne, ścienne, ścienno-przysufitowe, przypodłogowe i kasetonowe. Nie ma więc obaw o to, że w naszych warunkach lokalowych niemożliwe jest zainstalowanie klimatyzacji. Obecne na rynku systemy są dopasowane do potrzeb domowych zarówno pod względem mocy i wydajności, jak i sposobów instalacji.