19 maja 2017

Kategoria:
Inne

Dlaczego warto wykonywać regularne wizyty kontrolne u weterynarza?

Każdy właściciel zwierzęcia domowego wie, że oprócz przyjemnych chwil zdarzają się obowiązki, wśród których znajdują się m.in. regularne wizyty kontrolne u weterynarza. Warto w takim przypadku stosować profilaktykę i nie czekać z kontrolą do momentu, gdy symptomy choroby będą znaczące. Dzięki nawykowi regularnych wizyt będziemy mieli pewność, że zrobiliśmy dużo, aby uchronić naszego pupila od doświadczenia groźnej choroby.

Co nam daje wizyta kontrolna u weterynarza?

Niestety, właściciele nie dbający regularnie o swoje psy lub koty – o ich pielęgnację, dietę czy szczepienia – będą zmagać się z różnymi problemami zdrowotnymi zwierząt. Wystarczy jednak przynajmniej raz do roku złożyć wizytę u weterynarza, aby uniknąć późniejszych stresów oraz wydatków związanych z leczeniem. Nie są one kosztowne, a weterynarz już na podstawie wyników morfologii jest w stanie ocenić zdrowie zwierzęcia. Dopiero po takim badaniu wstępnym, na którym mierzy się temperaturę, osłuchuje, bada mocz oraz pobiera krew czworonożnego pacjenta, lekarz może skierować na badania bardziej specjalistyczne – USG lub RTG.

Regularne wizyty kontrolne u weterynarza przyzwyczajają również zwierzęta do faktu, że podczas badań nie dzieje się im krzywda, dlatego kiedy dojdzie do poważniejszego leczenia, będą przygotowane i nie zestresują się tak bardzo, jak w przypadku pierwszego razu. Niewątpliwie wizyty kontrolne są także znacznie tańsze niż specjalistyczne leczenie chorób zwierzęcych, a jeżeli jakieś symptomy zostaną wykryte zawczasu, zwiększy to szanse na powodzenie leczenia.

Częstsze wizyty = mniej stresu

Ponadto takie wizyty nie ograniczają się jedynie do rutynowych badań – zawsze można sobie uciąć z lekarzem pogawędkę na niepokojące nas tematy związane z opieką nad zwierzęciem. Weterynarz, dzięki bezpośredniej obserwacji naszego pupila, będzie mógł doradzić np. w kwestii odpowiedniej diety, spędzania wolnego czasu lub doboru akcesoriów, takich jak: smycz, obroża czy specjalne zabawki.

Jeżeli zależy nam na zaoszczędzeniu sobie oraz zwierzętom dużego stresu związanego z leczeniem nieprzyjemnych chorób, należy regularnie uczęszczać na wizyty kontrolne do weterynarza. Pupil będzie nam dozgonnie wdzięczny, a i my będziemy spać z czystym sumieniem, które podpowiada, że należy dbać o czworonożne pociechy – radzi weterynarz z Przychodni Weterynaryjnej „ADA” w Pile.