6 lutego 2019

Kategoria:
Inne

Dlaczego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów przy rozliczaniu podatku dochodowego?

Zbyt mała wiedza uniemożliwiająca dokładne zrozumienie formularza podatkowego sprawia, że bardzo wiele osób nie wie nawet od czego zacząć rozliczanie podatku dochodowego. W dodatku jakakolwiek pomyłka może skutkować obowiązkiem składania korekty w urzędzie skarbowym. Można to zlecić osobie, która zrobi to za nas, jednak nie każdy jest w stanie zrobić to bezbłędnie. 

Dla wielu osób rozliczenie to strata czasu

Podczas rozliczania podatku dochodowego nie trudno o popełnienie błędu, co pociąga podatnika do odpowiedzialności. Stąd też popularne jest powierzanie PIT-ów osobom, które poradzą sobie z tym lepiej. Jest to również rozwiązanie dobre dla tych, którzy nie chcą poświęcać na to zbyt dużo czasu. Przeciętna osoba nie posiada takiej wprawy, ani tym bardziej odpowiedniej wiedzy jak biura rachunkowe znające obowiązki i konsekwencje prawne. Im bardziej skomplikowane zeznanie podatkowe, tym trudniej jest je bezbłędnie wypełnić. Skorzystanie z profesjonalnych usług rachunkowych znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia pomyłek.

Czy warto skorzystać z profesjonalnego rozliczenia?

W przypadku prowadzenia firmy trudność przy rozliczaniu podatku dochodowego jest dużo większa. Przedsiębiorcy zazwyczaj decydują się na wynajęcie profesjonalisty, który zeznanie wykona w sposób prawidłowy. Należy pamiętać o tym, że w przypadku błędnego wypełnienia deklaracji podatkowej, odpowiedzialność prawną zawsze ponosi podatnik. Biuro rachunkowe może jednak pomóc wytłumaczyć ewentualne niejasności. Trudno się tego spodziewać od osób bez wykształcenia finansowego, które zeznania traktują jako łatwy sposób na dorobienie. To jest podstawowa różnica między profesjonalistą pracującym w biurze rachunkowym, a przypadkową osobą, która „w przystępnej cenie wykona to za ciebie”.

Czy to się opłaca?

Rozliczenie dochodu przedsiębiorców pod względem czasu i trudności jest mocno zróżnicowane i zależy przede wszystkim od ilości dokumentacji księgowej. Usługi wybranego biura rachunkowego mogą być dla osoby prawnej o tyle opłacalne, ze otrzymaną fakturę można włączyć w koszty. Biura rachunkowe także zajmują się wysyłaniem wypełnionych zeznań na wskazany adres, lub wypełniają PIT-y przez internet. Choć są to tylko usługi dodatkowe, mogą okazać się bardzo pomocne dla zapracowanych osób.