6 lutego 2019

Kategoria:
Inne

Dlaczego warto powierzyć prowadzenia spraw kadrowych zewnętrznemu partnerowi?

Prowadzenie spraw kadrowych i płacowych jest wbrew pozorom skomplikowanym procesem, który niejednemu przedsiębiorcy sprawia sporo kłopotów. Trudności pojawiają się w przypadku poprawnego stosowania niektórych przepisów. Poza tym zmiany w prawie pracy są bardzo częste. Dlatego też wielu właścicieli firm decyduje się na powierzenie prowadzenia spraw kadrowych partnerowi zewnętrznemu.

Główne powody powierzenia spraw kadrowych firmie zewnętrznej

Jeszcze kilka lat temu większość firm posiadała własne działy, które zajmowały się sprawami kadrowymi i płacowymi. Działały one w ramach struktur przedsiębiorstwa. Od dobrych kilku lat rośnie jednak liczba firm, które decydują się powierzyć prowadzenie spraw pracowniczych firmie zewnętrznej. Okazuje się, że takie rozwiązanie ma wbrew pozorom sporo zalet. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że prowadzenie spraw płacowych i kadrowych wymaga bardzo dobrej organizacji, sporego doświadczenia i odpowiedniego oprogramowania. Poza tym błędy powstałe przy naliczaniu wynagrodzeń bywają bardzo dotkliwe.

Komu warto powierzyć sprawy kadrowe?

Z tego powodu tak duże znaczenie ma przeniesienie odpowiedzialności za prawidłowość tego rodzaju czynności na doświadczonego partnera zewnętrznego, takiego jak na przykład biuro rachunkowe Plus. Tym samym zmniejsza się ryzyko, a jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo i prawidłowość wykonywanych prac. Firmy zewnętrzne są też na bieżąco ze wszystkimi nowymi przepisami i rozporządzeniami związanymi z prawem pracy. Oczywiście istotna jest też możliwość zmniejsza kosztów związanych z posiadaniem własnego działu kadr i płac. W tym przypadku trzeba bowiem ponosić koszty wynagrodzenia pracowników, ich szkolenia, a przy okazji wyposażyć stanowiska pracy w odpowiedni sprzęt. Zawsze jest też ryzyko, że pracownik pójdzie na urlop czy zachoruje.

Zalety współpracy z biurem rachunkowym

W przypadku współpracy z zewnętrznym partnerem, przedsiębiorstwo może liczyć na dostęp do wiedzy całej zatrudnionej w danym miejscu kadry, którą często tworzy zespół wielu specjalistów i to z różnych dziedzin. Podmioty zajmujące się prowadzeniem spraw kadrowych i płacowych niekiedy zatrudniają nawet doradców podatkowych czy prawników specjalizujących się w prawie pracy. Outsourcing płac i kadr to rozwiązanie, z którego korzysta coraz większa liczba przedsiębiorców i nie ma w tym nic dziwnego. Dotyczy to nie tylko małych firm, które dopiero wchodzą na rynek, ale i dużych przedsiębiorstw, które mają już ugruntowaną pozycję w branży.