ekogroszek
8 listopada 2016

Kategoria:
Inne

Dlaczego warto ogrzewać ekogroszkiem?

Ekogroszek jest paliwem wysokiej jakości i dużej efektywności. Przeznaczony jest do pieców i kotłów z podajnikami retortowymi, które mają wysoką sprawność. Odpowiednio przechowywany ekogroszek ma małą wilgotność oraz znikomą ilość siarki, a w procesie jego spalania powstaje niewiele popiołu. Gwarancją otrzymania opału o wysokiej kaloryczności jest oczywiście zakup u renomowanego producenta.

Dlaczego ekogroszek?

Ekogroszek wysokiej jakości spełnia zaostrzone normy dotyczące emisji gazów cieplarnianych do atmosfery ziemskiej. Jednocześnie jest paliwem o wysokiej wartości opałowej, dlatego często mówi się o „czystym” w cudzysłowie spalaniu. Muszą być oczywiście spełnione warunki do spalania całkowitego, a więc dopływ odpowiedniej ilości powietrza do paleniska, właściwa temperatura utrzymywana na odpowiednim poziomie oraz prawidłowe dozowanie. Na rynku dostępne są piece i kotły w pełni zautomatyzowane, które wyposażone są w podajnik ze sterownikami. Wystarczy w nich uzupełniać ekogroszek co kilka dni i usuwać popiół. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne. Pamiętajmy, że zanim zdecydujemy się na zakup kotła, powinniśmy poprosić fachowca o zaprojektowanie instalacji grzewczej, która będzie współpracowała z urządzeniem — mówi nam specjalista z firmy Twój Opał z Mrozowa. Instalacja powinna być także regularnie kontrolowana i konserwowana.

Dlaczego ekogroszek workowany?

Kiedy już zdecydujemy się na ekonomiczne rozwiązanie, jakim jest ogrzewanie ekogroszkiem, stajemy przed jeszcze jednym wyborem — kupować ekogroszek luzem, czy workowany? Wbrew pozorom, nasza decyzja ma znaczenie dla jakości ogrzewania. Ekogroszek to węgiel drobny, a więc łatwo wietrzeje i przechowywany w nieodpowiednich warunkach może chłonąć wilgoć z otoczenia. Podczas spalania ekogroszku kiepskiej jakości nie tylko uzyskujemy gorszy bilans energetyczny. W czasie spalania tworzą się spieki i wytwarza się więcej popiołu. To z kolei powoduje wydzielania się pyłu, który może być zagrożeniem dla instalacji grzewczej. Węgiel zapakowany w worki zachowuje swoje właściwości opałowe, o których dodatkowo możemy przeczytać na opakowaniu. Mamy dodatkowo pewność, że worek zawiera deklarowaną ilość węgla — gdy kupujemy produkt luzem, zwykle musimy zaufać dostawcy na słowo.