25 lipca 2021

Kategoria:
Inne

Dlaczego trzeba pamiętać o regularnym serwisie klimatyzacji?

Klimatyzacja działająca w mieszkaniu, jest uważana za wspaniały wynalazek. Doceniany jest zwłaszcza w czasie letnich upałów. Współczesnej modele klimatyzatorów posiadają wiele pożytecznych i uprzyjemniających życie funkcji, takich jak jonizacja, oczyszczanie powietrza, a także zdolność jego nawilgacania. Jednak, aby w pełni korzystać ze wszystkich zalet tego urządzenia, potrzebny jest jego regularny serwis.

Na czym polega serwisowanie klimatyzacji?

Serwis klimatyzacji nie dotyczy tylko sytuacji, kiedy to urządzenie ulegnie awarii. Wiadomo, że we wnętrzu klimatyzatora osadzają się kurz i roztocza. Nie brak też innego rodzaju zanieczyszczeń. Taka sytuacja może być niekorzystna dla zdrowia osób przebywających w pomieszczeniu, w którym pracuje takie urządzenie. Tego typu nieczystości w klimatyzatorze mogą być przyczyną przykrych dolegliwości, z których najczęstszymi są bóle głowy i katar.

W długo nieczyszczonej klimatyzacji mogą znajdować się części zwierzęcej sierści, pyłki kwiatów jak też zwykły kurz. Dlatego na konieczność częstego czyszczenia filtrów powinni zwracać szczególną uwagę alergicy – mówi ekspert z firmy Ser-Went, która zajmuje się montowaniem klimatyzacji w pomieszczeniach i ich serwisem. Jednak trzeba zauważyć, że latami nieczyszczony klimatyzator może być powodem problemów nawet dla ludzi do tej pory zdrowych. Mowa tutaj o grzybiczym zapaleniu płuc czy skóry.

Serwisowanie klimatyzacji polega głównie na wymianie filtrów, a także na kontroli ilości czynnika chłodzącego, którego z czasem może ubywać. Czasem jest to powodem nieszczelności, a regularny przegląd zapewnia szybką reakcję i zapobieżenie poważniejszej awarii.

Jakie korzyści płyną z regularnego serwisowania klimatyzacji?

Regularny serwis klimatyzacji to uniknięcie działania rozwijających się bakterii, grzybów i pleśni. Serwisowanie zapobiega również powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.

Czyszczenie podzespołów oraz uzupełnianie substancji chłodzącej wpływają na wydajniejszą pracę urządzenia. Podczas bieżącej konserwacji mogą być wykryte małe usterki, które w przyszłości mogłyby spowodować poważniejsze i kosztowne w naprawie awarie klimatyzatora.

Ponadto czyste urządzenie pobiera mniej prądu elektrycznego, bo powietrze przepływa swobodniej.

Jak często serwisować klimatyzację?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od typu urządzenia i warunków, w jakich pracuje. Producenci urządzeń tego typu nie podają konkretnych wytycznych na ten temat. Zwyczajowo jednak przyjęło się, że przegląd klimatyzatora powinien odbywać się corocznie przez wykwalifikowanych specjalistów.