kupno-dzialki
23 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Dlaczego przed kupnem działki warto zapoznać się z sytuacją na rynku gruntów?

Wybudowanie własnego domu to marzenie wielu Polaków, szczególnie tych, którzy już posiadają rodzinę i chcą zapewnić jej komfortowe warunki życia. Pierwszym etapem do realizacji tego celu jest kupno działki. Tu jednak należy bardzo uważać. Warunki na rynku gruntów zmieniają się i warto wiedzieć, jak prezentuje się aktualnie. Bez tej wiedzy możemy stracić wiele pieniędzy.

Gdy kupujesz działkę

Znajomość aktualnej sytuacji na rynku gruntów jest przydatna przede wszystkim jeśli planujemy wybudowanie domu. Posiadając świeże informacje o obecnych trendach możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa ocenić, czy ziemia, którą wybraliśmy, faktycznie warta jest proponowanej ceny.

Bardzo częstym problemem klientów jest to, że nie posiadają nawet najmniejszej wiedzy na temat tego, co kupują – mówi specjalista firmy Inland Bimo PropertyTo błąd, który może narazić nas na niepotrzebną stratę pieniędzy. Znajomość aktualnych trendów i cen rynkowych nie tylko daje nam lepsze pojęcie na temat wartości gruntu, który bierze pod uwagę, ale również dają większe możliwości na polu negocjacji ze sprzedawcą.

Sprawdź, gdzie kupujesz

Kolejną bardzo istotną kwestią jest sprawdzenie szczegółowych informacji związanych z daną działką budowlaną. Przykładowo – koniecznie powinniśmy zainteresować się miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Z tego dokumentu dowiemy się między innymi, czy w pobliżu naszej działki w najbliższych latach nie są planowane inne inwestycje takie jak duże hipermarkety z parkingami, których sąsiedztwo może przyczynić się do spadku wartości naszej nieruchomości.

Działka budowlana jako inwestycja

Każda nieruchomość może i powinna być traktowana jako lokata pieniędzy na przyszłość –  nie inaczej jest w przypadku działek budowlanych. Ziemia to bardzo cenny zasób naturalny, bez którego niemożliwe jest przeprowadzanie dalszych inwestycji. Kupionej działki budowlanej nie musimy koniecznie przeznaczać na budowę domu, lecz na późniejsze sprzedanie jej za wyższą cenę. To drugi powód, dla którego warto mieć świadomość trendów na rynku gruntów – posiadane informacje pozwolą nam wybrać najdogodniejszy moment na kupno gruntu, ocenić szanse na wzrost wartości nieruchomości, a następnie podjąć decyzję o jej sprzedaniu z zyskiem. Bez znajomości tego tematu znowu bardzo dużo ryzykujemy, przykładowo kupując działkę tanią, ale bez żadnej realnej wartości, której nie będziemy później mogli odsprzedać. Tym samym nasze finanse zostaną zamrożone.