segregacja śmieci
8 marca 2016

Kategoria:
Inne

Czy i dlaczego powinniśmy segregować śmieci?

Już od dłuższego czasu w modzie jest postępowanie ekologiczne i zdrowy styl życia. Pełnowartościowa dieta i podwyższona aktywność fizyczna są praktykowane zwłaszcza przez młode osoby. Ochrona środowiska przejawia się w wielu gałęziach przemysłu. W budownictwie można zaobserwować coraz większa popularność tzw. zielonych dachów. Produkt charakteryzuje się nie tylko pięknym wyglądem, ale jest też wysoce funkcjonalny. O postępowaniu sprzyjającym naturze powinni także pamiętać właściciele gospodarstw domowych. Jednym ze sposobów jakim mogą wpierać działanie ekologiczne jest segregacja odpadów.

Dlaczego warto segregować odpady?

Segregując śmieci zmniejszamy ilość i szkodliwość odpadów trafiających na składowiska. Stanowi to ogromną oszczędność miejsca. Co więcej, rozdzielone materiały pozwalają na wytworzenie surowców wtórnych. Jest to zabieg o wiele mniej czasochłonny niż produkcja „od podstaw”. Rozkład wielu produktów może zająć nawet kilkadziesiąt lat. Wyrzucanie niektórych tworzyw bez uprzedniej segregacji jest zatem marnotrawstwem. Z surowców można bowiem produkować nowe samochody, rowery czy ubrania. To właśnie z tego powodu Skatom posiada w swoim asortymencie pojemniki przeznaczone pod segregację puszek po napojach. Istotną kwestią jest także zbiórka makulatury. Zmniejsza ona zużycie wody, energii i obniża poziom zanieczyszczenia powietrza. Kolejną korzyścią jest w tym przypadku ochrona lasów. Okazuje się bowiem, że do wyprodukowania 1 tony papieru trzeba ściąć aż 17 drzew. Ze 100 ton makulatury można natomiast wytworzyć aż 90 ton papieru. Selekcja śmieci pozwala dodatkowo na oszczędność energii związanej z produkcją określonych surowców. Stwierdzono, że odzyskując szkło z 1 butelki jesteśmy w stanie zaoszczędzić tyle energii, ile zużyłaby żarówka 100 W, świecąc przez 4 godziny bez przerwy. Jeszcze większe korzyści przynosi odzyskiwanie aluminium. Oszczędzamy wtedy aż 95% energii potrzebnej do wyprodukowania tego materiału z rudy boksytu. Zmniejsza się również poziom zanieczyszczeń trafiających do powietrza i wody. Zredukowana ilość ścieków powoduje oszczędność energii koniecznej do wytworzenia w oczyszczalniach. Rezygnując z produkcji danych surowców od podstaw oszczędzamy również węgiel i ropę naftową.

Elektroodpady

Należy również pamiętać o produktach, które po zużyciu powinny trafiać do specjalnych pojemników. Już od wielu lat można często spotkać kubły przeznaczone pod zbiórkę baterii. Akumulatory zawierają bowiem szkodliwe związki takie jak ołów, nikiel, rtęć, cynk i kadm. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że również zużyte żarówki, świetlówki i inne produkty elektroniczne mają szkodliwe działanie. Zawarte w nich substancje, przedostające się do środowiska powodują poważne zagrożenie ekologiczne. Tego typu odpady są demontowane w specjalnych zakładach.

Segregowanie śmieci w znaczącym stopniu wpływa na atmosferę, a co za tym idzie, na nasze zdrowie. Aby selekcja była bardziej komfortowa, warto zaopatrzyć się w oferowane przez Skatom stojaki na worki foliowe. Rozwiązanie to pomaga zaoszczędzić przestrzeń poprzez zamianę kilku osobnych kubłów na jeden stojak wyposażony w kilka worków różnego koloru. Pamiętajmy, że segregacja śmieci nie powinna być dla nas uciążliwością, a postępowaniem wpływającym pozytywnie na nasze zdrowie oraz oszczędności.