serwis-maszyn
4 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Dlaczego należy robić regularne przeglądy maszyn?

Nawet najwyższej jakości urządzenie mechaniczne prędzej czy później ulegnie awarii. Powodem może być zużywanie się poszczególnych części, wpływ czynników zewnętrznych, a także błędy w obsłudze. Dlatego każdy przedsiębiorca posiadający w swym zakładzie produkcyjnym maszyny i urządzenia, powinien pamiętać o regularnym wykonywaniu stosowanych przeglądów. Co możemy w ten sposób zyskać?

Lepiej zapobiegać, niż naprawiać

Wszelkiego rodzaju urządzenia, w tym maszyny produkcyjne, są bardzo podobne do ludzkiego organizmu – jeżeli małe usterki nie zostaną naprawione, mogą z czasem doprowadzić do poważnej awarii. Takie awarie są nie tylko bardziej czasochłonne, ale i kosztowniejsze w naprawie. Regularne kontrole przeglądu maszyn są zatem opłacalne pod względem finansowym.

Wyższy poziom bezpieczeństwa.

Wadliwa, nieprawidłowo działająca maszyna może stanowić poważne zagrożenie dla osób ją obsługujących i przebywających w najbliższym otoczeniu, jak również dla pozostałych, sprawnych urządzeń znajdujących się w pobliżu. Regularne kontrole stanu technicznego pozwalają wcześniej wykryć usterkę, która – jeśli nie zostanie naprawiona – może w przyszłości stać się przyczyną poważnego wypadku.

Należy pamiętać, że wszelkie tego typu zdarzenia mogą być bardzo kosztowne dla firmy, między innymi za sprawą ewentualnej wypłaty odszkodowań i kosztów naprawy innych urządzeń – mówi przedstawiciel firmy PG Systems.

Należy pamiętać ,że kontrola stanu technicznego to również dbałość o wykonywanie okresowych pomiarów ochrony przeciwporażeniowej , pomiary dotyczące poprawności działania układów bezpieczeństwa  jak np. pomiary czasu zatrzymania ( dobiegu) itp

Ciągłość produkcji

Żeby produkcja przynosiła zysk, musi być ciągła – awaria któregokolwiek z urządzeń biorących w niej udział, sprawia że cały proces staje w miejscu. To zaś oznacza dla przedsiębiorstwa straty, tym większe im poważniejsza i bardziej rozległa jest awaria urządzenia. Poza tym, że takie sytuacje generują niepotrzebne koszty, to również zaburzają harmonogram funkcjonowania zakładu. Można tego uniknąć poprzez przeprowadzanie regularnych przeglądów w uprzednio zaplanowanych terminach. Nie tylko pozwala nam to ograniczyć bądź wręcz wyeliminować straty finansowe z tytułu zatrzymania lub spowolnienia produkcji, ale również wcześniej przygotować się do takiej sytuacji.

Wyższa efektywność produkcji

Dbałość o stan techniczny maszyn, regularna wymiana zużytych części i zapobieganie poważnym awariom przekładają się w znacznym stopniu na efektywność produkcji.

Skomplikowanie maszyn produkcyjnych i ich wartość powodują, że do przeprowadzania regularnych przeglądów powinni być zatrudniani wyłącznie wykwalifikowani profesjonaliści, posiadający szczegółową wiedzę na temat konkretnych urządzeń.