29 lutego 2020

Kategoria:
Inne

Dlaczego mikroguma to dobry materiał uszczelniający?

Mikroguma, nazywana też gumą mikroporowatą, to materiał zbudowany z małych komórek, który charakteryzuje się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi i bardzo niską wchłanialnością cieczy. Jest wykorzystywana do uszczelniania maszyn przemysłowych, do produkcji elementów antypoślizgowych, w branży motoryzacyjnej i wszędzie tam, gdzie liczy się maksymalna izolacja od szkodliwych czynników.

Czym jest mikroguma?

Pracownik firmy TOP-Uszczelki z Łodzi wyjaśnia, że mikrogumą określa się cały zespół tworzyw o podobnej budowie. Ich struktura jest porowata, czasami również bywa określana spienioną. Jest to materiał produkowany z kauczuku różnego rodzaju. Występują gumy neoprenowe, etylonowo-propylenowe i inne. Rodzaj użytego tworzywa ma znaczenie w zależności od tego, przed czym guma ma izolować. Przykładowo neopren sprawdzi się bardzo dobrze w miejscach narażonych na działanie olejów i smarów.

Tego typu tworzywo w zależności od użytego do produkcji materiału, może różnić się właściwościami fizycznymi, takimi jak gęstość, twardość elastyczność, a także strukturą komórkową (rozróżnia się strukturę zamkniętą i otwartą). W zależności od tego, z czego wyprodukowano mikrogumę, sprawdza się ona jako materiał izolujący przed różnego typu czynnikami zewnętrznymi.

Zastosowanie mikrogumy

Mikroguma wykazuje bardzo dobre właściwości uszczelniające, dlatego służy do produkcji wszelkiego typu uszczelek i izolacji. Niektóre rodzaje są bardzo odporne na działanie temperatury, dlatego mogą być wykorzystywane na zewnątrz. Uszczelnianie mikrogumą jest między innymi wykorzystywane w przemyśle i motoryzacji, a także ze względu na dużą elastyczność, materiał ten jest stosowany do produkcji odbojników. Można go spotkać także w elementach dekoracyjnych czy materiałach dla plastyków. Podstawowe elementy wykonywane z mikrogumy to:

  • uszczelki maszyn w zakładach produkcyjnych,
  • chwytaki w maszynach o właściwościach antypoślizgowych,
  • wytłumienia i izolacje termiczne i akustyczne,
  • uszczelnienia drzwi i włazów,
  • wkładki do odzieży ochronnej,
  • podkładki antywibracyjne.

Mikroguma to materiał o uniwersalnym zastosowaniu. Mają na to wpływ doskonałe właściwości uszczelniające i wysoka elastyczność. Szerokie zastosowanie tego tworzywa jest związane z wykorzystywaniem do jego produkcji różnorodnych materiałów, które nadają mu pożądane właściwości fizyczne. Mikroguma chroni przede wszystkim przed wilgocią, promieniami UV i niszczącym wpływem tłustych substancji. Można jej używać do izolacji akustycznych, termicznych oraz do ochrony przed wibracjami.