22 sierpnia 2021

Kategoria:
Inne

Dlaczego dziury drogowe stanowią zagrożenie?

Uszkodzenia dróg i dziury drogowe są uciążliwe. Nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą być również bardzo niebezpieczne dla kierowców i pieszych oraz powodować szkody w mieniu i ludziach. Drogi mają mieć jak najbardziej płynną nawierzchnię, aby zapewnić bezpieczny dojazd. Poznaj niebezpieczeństwa związane z dziurami drogowymi i dowiedz się, dlaczego należy je natychmiast naprawić.

Pozimowe zniszczenia dróg

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że jadąc samochodem, przypadkowo przejechałeś przez dziurę w jezdni? To nie było przyjemne uczucie, prawda? Cóż, nie jest to również bezpieczne dla Twojego samochodu i może grozić wypadkiem.

Zasadniczo, to okres wiosenny i łagodne temperatury sprawiają, że śnieg powoli się topi i odsłania dziury drogowe, które czasami wywołują przerażenie.

Okres zimowy to prawdziwy test obciążenia jezdni. W niektórych miejscach asfalt jest i tak już w złym stanie i był wielokrotnie łatany. Ponadto na ruchliwych, dawno nieremontowanych drogach problemy z dziurami się nasilają, dlatego najczęściej latem przeprowadza się intensywne prace remontowe związane z układaniem nawierzchni drogowych – tłumaczy ekspert od robót drogowych z firmy Masdrog z siedzibą w Łodzi.

Jeśli zimą pada dużo śniegu lub na drodze jest ślisko, drogowcy posypują nawierzchnie asfaltu większą ilością soli. Dodatkowo duże wahania temperatury, które sprawiają, że śnieg na przemian zamarza i topi się, również źle wpływają na nawierzchnię dróg. Pęknięcia są tego nieuchronnie nieprzyjemnym skutkiem.

Dziury drogowe zagrożeniem dla samochodów i pieszych

Ponieważ dziury w jezdni mogą uszkodzić samochód, często zdarza się, że kierowcy nieoczekiwanie zwalniają na drodze lub próbują je ominąć. Wykonanie nagłego ruchu na drodze daje kierującemu pojazdem, który znajduje się z tyłu, zbyt mało czasu na reakcję. Może to doprowadzić do wypadku, w którym ucierpi też inny samochód lub osoba. Podobnie jest z jazdą po autostradzie, która wymaga dużych prędkości. Tam też może dojść do katastrofy, jeśli kierowcy starają się unikać zniszczeń w asfalcie.

Na dziury drogowe narażony jest także sam samochód, a zwłaszcza jego opony i koła. Wjechanie w wyboje na drodze może również uszkodzić przód pojazdu, co będzie wymagało naprawy w warsztacie samochodowym.

Warto pamiętać, że kierowcy dzielą jezdnię z rowerzystami i pieszymi. Omijanie dziur w jezdni stwarza również niebezpieczeństwo dla pieszych. Rowerzyści manewrujący wokół tych uszkodzeń mogą spowodować zagrożenie potencjalnego uderzenia w osobę, która przechodzi np. na przejściu dla pieszych.

Dlatego jeśli jesteś właścicielem firmy lub domu z uszkodzoną drogą dojazdową, lub jesteś odpowiedzialny za stan nawierzchni asfaltu w swoim mieście, możesz łatwo rozwiązać problemy z dziurami drogowymi, korzystając z usług firm specjalizujących się w drogownictwie i brukarstwie.