24 grudnia 2020

Kategoria:
Inne

Dlaczego dzieci powinny się bawić klockami?

Zabawa jest istotnym elementem w życiu dziecka, a klocki to idealny rodzaj zabawek zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Wiele rodziców kupuje dzieciom zabawki modne, często nawiązujące do motywów z ulubionych bajek. Ale nie zapominajmy, że są też zabawki ponadczasowe i uniwersalne, które nie tylko sprawiają dziecku przyjemność, ale również pozwolą rozwijać ważne w życiu umiejętności. Podpowiadamy, dlaczego dzieci powinny bawić się klockami!

Jakie są największe korzyści z zabawy klockami?

Poprzez zabawę dziecko rozwija się intelektualnie, manualnie, ruchowo, uczy się funkcjonowania w społeczeństwie, a także relacji z innymi dziećmi i dorosłymi. Klocki to idealna zabawa dla dzieci, która pozwala im konstruować różnorodne budowle. Co więcej, rozwijają one u dzieci kreatywność i wyobraźnię. Podczas zabawy klockami dzieci podejmują swoje pierwsze decyzje, gdyż to od nich zależy, co ułożą i jak dokładnie będzie wyglądać wieża, zamek, dom, czy inna budowla. Wspólna zabawa z rodzicami lub rówieśnikami w przedszkolu z pewnością nauczy dziecko dzielenia się, komunikowania oraz wyrażania swojego zdania. Klocki dla dzieci idealnie sprawdzą się także, jako pomoc dydaktyczna, np. podczas nauki rozpoznawania kształtów, kolorów, liczenia, a nawet rozróżniania rozmiarów. Ten rodzaj zabawy stymuluje rozwój logicznego myślenia u naszego malucha.

Wiele rodziców kupując zabawki swoim pociechom, wybiera te najmodniejsze, a tak naprawdę najzwyklejsze klocki, np. te wykonane z drewna mogą być strzałem w dziesiątkę! Dziecko podczas zabawy klockami uczy się planowania dalszych ruchów i działań, skupienia oraz cierpliwości. Co ciekawe, nawet niepowodzenia, takie jak przewracanie się stawianej budowli daje dziecku lekcję na przyszłość i wpływa na jego dalszy rozwój. Drewniane klocki cechują się tym, że są bardzo proste i nie posiadają żadnych dodatkowych elementów. To sprawia, że dziecko samo musi znaleźć sposób, żeby się nimi bawić, co znacznie wzbogaca jego wyobraźnie. Stworzenie czegoś całkowicie nowego daje dziecku dużo satysfakcji i okazję do tego, aby pochwalić się swoim dziełem rodzicom lub rówieśnikom. Są one wykonane z naturalnego, niemalowanego i nielakierowanego drewna lub pokolorowane ekologicznymi, nietoksycznymi i całkowicie nieszkodliwymi farbami, dlatego nie musimy obawiać się o bezpieczeństwo naszego dziecka.

Jakie klocki dla dziecka wybrać?

W sklepach znajdziemy bardzo dużo rodzajów klocków dla dzieci. Różnią się one między sobą nie tylko wielkością, ale także materiałem, kształtem, kolorem i sposobem zabawy.

W naszej ofercie znajdują się klocki, które dają możliwość układania dowolnych budowli, jak i klocki, które pozwalają dziecku stworzyć z góry ustaloną konstrukcję, np. samochód, statek, czy samolot. Pamiętajmy, aby przed wyborem odpowiednich klocków wziąć pod uwagę wiek dziecka oraz jego indywidualne upodobania – zauważa przedstawiciel sklepu z artykułami dla dzieci Forkids, w którym znajduje się bardzo dużo rodzajów klocków dla dzieci w różnym wieku.

Dobrym wyborem będą klocki konstrukcyjne „wafle”, klocki magnetyczne, sortery kształtów, klocki gumowe lub zabawki sensoryczne, które oddziałują na zmysł dotyku, wzroku, czy słuchu. Dla starszych dzieci idealne będą klocki LEGO, które stymulują myślenie przestrzenne. Czołowi producenci klocków często oferują gotowe zestawy, które są skierowane dla chłopców i zestawy z motywami, którymi z chęcią będą się bawiły dziewczynki. Jak widzimy, bez problemu znajdziemy w sklepie taki zestaw klocków, którymi będzie się chciało bawić nasze dziecko. Klocki to rodzaj zabawek, który na pewno warto jest sprawdzić w zabawie z każdym maluchem. Poza tym nikt chyba nie wyobraża sobie dzieciństwa bez zabawy klockami.