10 lipca 2017

Kategoria:
Inne

Dlaczego dom opieki jest doskonałym miejscem pobytu dla osób starszych

Rodzice mają obowiązek zadbać o swoje dzieci aż do pełnoletności lub do zakończenia studiów. Dzieci natomiast powinny zaopiekować się rodzicami, kiedy ci z racji wieku lub choroby nie mogą zadbać o siebie samodzielnie. Nie zawsze możemy sprawować nad nimi opiekę samodzielnie, wówczas powinniśmy wybrać właściwy ośrodek opiekuńczy, w którym naszym najbliższym będzie najlepiej. Mamy dwie główne możliwości. Jakie dokładnie?

Domy pomocy społecznej

Domy pomocy społecznej to ośrodki, które prowadzone są przez instytucje administracji publiczne (powiaty lub miasta na prawach powiatów) lub instytucje niepubliczne (na przykład organizacje społeczne, czy fundacje). To miejsca odpowiednie dla osób, które wymagają stałej opieki. Dopóki jest taka możliwość, ośrodki opieki społecznej starają się zapewnić seniorom pomoc w ich własnych domach. By znaleźć miejsce w domu opieki społecznej, musimy zgłosić się do pracowników socjalnych najbliższej filii GOPS lub MOPS. Często można to załatwić telefonicznie, zgłoszenia dokonuje bezpośrednio senior, rodzina, czy osoby niespokrewnione, które chcą się zatroszczyć o starszą osobę, na przykład sąsiedzi. Pracownik przeprowadzi wówczas wywiad środowiskowy, a więc ustali, jaka jest sytuacja zdrowotna, społeczna oraz bytowa osoby, która wymaga opieki. Decyzja zapada zwykle w ciągu miesiąca. Trzeba jednak dodać, że na miejsce w DPS aktualnie czeka się od 2-3 lat.

Dla wielu osób to po prostu za długo więc wybierają ośrodki prowadzone przez niepubliczne instytucje – mówi nam przedstawiciel placówki Senior Residence z Katowic.

Domy seniora

Domy seniora także zapewniają osobom starszym całodobową opiekę. Są one prowadzone na podstawie przepisów dotyczących działalności gospodarczej lub statutowej, a więc zwykle są to firmy prywatne. Pobyt w nich jest nieco droższy, ponieważ dom seniora musi na siebie zarabiać. Do domów seniora trafiają nie tylko osoby, które nie mogą funkcjonować samodzielnie, ale także osoby w podeszłym wieku, które nie mają rodziny, bliskich, po prostu czują się samotnie. By zamieszkać w takim miejscu, zainteresowany musi podpisać umowę cywilno-prawną. W zależności od potrzeb, w zakres umowy wchodzi nie tylko wynajęcie pokoju. To również dodatkowe usługi, przede wszystkim opieka pielęgniarki i wyżywienie. Nowoczesne domy seniora organizują także czas wolny swoim mieszkańcom, jeśli ci sobie tego życzą. Aby znaleźć dom starców, inaczej dom seniora, musimy zajrzeć do rejestru placówek. Sprawdzamy w ten sposób, czy dom rzeczywiście spełnia wszystkie wymagane standardy prawne. Polacy coraz chętniej korzystają z tego typu rozwiązań, które charakteryzują się wysokim standardem.