3 października 2019

Kategoria:
Inne

Deskowanie chłodni kominowych

Deskowanie to niezbędny element prac budowlanych przy wykonywaniu konstrukcji betonowych, takich jak na przykład chłodnie kominowe. Za pomocą różnego rodzaju desek czy płyt drewnianych tworzy się tymczasową konstrukcję, która umożliwia dokładne formowanie mieszanki betonowej, nadając jej odpowiedni kształt. Za pomocą deskowania możemy otrzymać także nietypowe kształty i krzywizny.

Chłodnie kominowe służą do schładzania wody dla zakładów przemysłowych oraz energetycznych. Jeśli nie ma możliwości uzyskania chłodnej wody z pobliskiego zbiornika wodnego, takiego jak rzeka, jezioro czy morze, chłodnie kominowe są niezbędnym elementem obniżającym temperaturę wody przemysłowej. O chłodniach kominowych, ich zastosowaniu oraz powstawaniu mówi specjalista z firmy Doka.

Deskowanie – co to takiego?

Deskowanie, zwane również szalowaniem, to tworzenie drewnianej konstrukcji, najczęściej za pomocą drewnianych desek. Umożliwia ona podtrzymanie elementów zbrojenia podczas wylewania betonu. Dzięki drewnianej konstrukcji możliwe jest uformowanie płynnej mieszanki betonowej lub żelbetonowej w odpowiedni kształt. Po stwardnieniu deskowanie zostaje usunięte i w zależności od potrzeb oraz wysokości budynku może być przesunięte wyżej, by tworzyć kolejne kondygnacje.

Szalunki drewniane można również zdemontować w postaci niezmienionej, by utworzyć identyczną, betonową budowlę w innym miejscu. Możliwy jest również ich demontaż i ponowne złożenie w inną formę, potrzebną do kolejnej konstrukcji.

Chłodnie kominowe – niezbędny element zakładów przemysłowych i energetycznych

W przypadku, kiedy zakład przemysłowy lub energetyczny nie ma możliwości pobierania wody niezbędnej do chłodzenia z najbliższego źródła wodnego, konieczne jest postawienie chłodni kominowej. Wysoki komin wymusza przepływ powietrza, które następnie jest skraplane, a opadając oddaje ciepło powietrzu poruszającemu się w przeciwnym kierunku. Schłodzona woda jest magazynowana w zbiornikach znajdujących się na dnie chłodni.

Dzięki wysokości kominów i podgrzewania powietrza w ich wnętrzu powstaje efekt kominowy, który umożliwia przepływ powietrza bez wykorzystania wentylacji. Tak wysokie konstrukcje nie powstały by jednak bez deskowania.

Deskowanie chłodni kominowych

W przypadku budowy chłodni kominowych deskowanie umieszcza się dookoła konstrukcji. Budowle te mają kształt hiperboloidy, dzięki czemu mogą osiągnąć duże średnice oraz wysokość. Elektromechaniczne systemy przemieszczania pozwalają na szybkie i łatwe wznoszenie konstrukcji na wyższe poziomy, bez użycia dźwigu. Możliwe jest dopasowanie kąta nachylenia lub krzywizny pionowej. Dzięki systemowi platform i drabin poruszanie się po szalunku jest bardzo szybkie i bezpieczne – dzięki temu prace można wykonywać w kilku miejscach jednocześnie.

Zastosowanie ekonomicznych rozwiązań zapewni szybką pracę i wysoką opłacalność – warto więc wybrać sprawdzoną firmę.