zwalczanie-gryzoni
12 czerwca 2018

Kategoria:
Inne

Deratyzacja – metody zwalczania gryzoni

Gryzonie, pośród których należy wskazać przede wszystkim myszy i szczury, mogą być bardzo niebezpieczne. Dlaczego? Powodują rozprzestrzenianie się chorób i roznoszą zarazki, takie jak Salmonella spp, Escherichia coli czy toksoplazmoza. Ich odchody powodują również skażenie produktów. Niszczą magazynowaną żywność, konstrukcje budynków i instalacje elektryczne. Przyczyniają się do ogromu szkód, dlatego tak istotne jest przeprowadzanie deratyzacji.

Co to jest deratyzacja?

Deratyzacja to różnego rodzaju zabiegi, których celem jest odstraszanie i zwalczanie gryzoni. Sama nazwa pochodzi od połączenia dwóch łacińskich słów. Pierwszym jest: „de”, czyli usuwanie, drugim zaś: „ratus”, a zatem szczur. Przeprowadzaniem deratyzacji zajmują się profesjonalne firmy, które potrafią sobie poradzić z tym problemem. Samodzielna walka z myszami i szczurami rzadko przynosi efekty. Szczególnie, jeśli mamy do czynienia ze skupiskiem gryzoni, które zwykle gromadzą się w pomieszczeniach gospodarskich, magazynach, sortowniach – wszędzie tam, gdzie mają łatwy dostęp do wody i pokarmu oraz miejsce do ukrycia się.

Jak poznać, że mamy do czynienia ze szkodnikami? Wskazówki są jasne i czytelne:

  • odgłosy  piszczenia, drapania, gryzienia,
  • odchody,
  • świeże wykop przy fundamentach,
  • ślady gryzienia i kawałki drewna przy drewnianych przedmiotach,
  • charakterystyczny mysi zapach,
  • uszkodzenia izolacji i przewodów elektrycznych.

Gryzonie można też po prostu zobaczyć. Jak walczą z nimi firmy deratyzacyjne?

Mechaniczne metody zwalczania gryzoni

Pierwszą grupą metod zwalczania gryzoni są metody niechemiczne. Na czym polegają? Opowie nam o nich nasz ekspert z firmy Marlon, oferującej usługi DDD w Krakowie:

Mechaniczne metody to przede wszystkim podkładanie pułapek i potrzasków, za pomocą których odławiamy i zwalczamy szkodniki. Wyróżnia się pułapki zatrzaskowe i żywołowne, tzw. żywołapaki. Poza ich zastawianiem, bardzo duże znaczenie ma samo zabezpieczanie obiektów przed przedostawaniem się do nich gryzoni. Należy zakładać metalowe siatki na oknach i kratkach kanalizacyjnych. Trzeba też uszczelniać instalacje i stosować śluzy przy wejściach, a także prowadzić stały monitoring obecności gryzoni, aby jak najszybciej zareagować w razie ich ponownego pojawienia się.

Chemiczne metody zwalczania gryzoni

Metody mechaniczne nie zawsze pomagają skutecznie pozbyć się problemu i trzeba zastosować metody chemiczne. Polegają one na rozmieszczaniu trutek w postaci past, kremów i granulatów. Mają działanie toksyczne i powodują śmierć gryzoni w wyniku krwawień wewnętrznych. Aby trutka zadziałała, a gryzonie ją zjadły, należy przez kilka dni wykładać niezatrute ziarno, a dopiero później, po trzech, czterech dniach, dać szkodnikom trutkę. Najlepiej jest jednak zastosować kombinację metod, wtedy mamy szansę odnieść sukces w walce z gryzoniami.