deratyzacja
4 lutego 2019

Kategoria:
Inne

Deratyzacja. Jak pozbyć się niechcianych gryzoni?

Gryzonie to od wieków towarzysze człowieka, często niechciani i nieproszeni goście, którzy zakłócają spokój i pozbawiają poczucia bezpieczeństwa, a do tego stanowią poważny problem z punktu widzenia higieny i zdrowia. Nic więc dziwnego, że zauważając w domu obecność szczurów czy myszy, chcemy się ich jak najszybciej pozbyć. Najlepszym na to sposobem jest profesjonalna deratyzacja. Co warto wiedzieć na jej temat?

Deratyzacja – na czym to polega?

Deratyzacja to nazwa profesjonalnych zabiegów, których celem jest usunięcie z danego obiektu gryzoni, takich jak szczury i myszy. Chodzi tu o skuteczne odstraszenie lub całkowite zwalczenie populacji nieproszonych gości zarówno w domach i mieszkaniach, ale też w obiektach przemysłowych, np. na halach i w magazynach, jak również sportowych. Gryzonie chętnie bytują w miejscach, gdzie mają zapewniony dostęp do pożywienia – mogą to być spiżarnie czy piwnice. W tak sprzyjających warunkach rozmnażają się i stanowią poważny problem niszcząc mienie, jak i zagrażając zdrowiu człowieka. Skutkiem działalności szczurów i myszy są zniszczone elementy wyposażenia i konstrukcji obiektu, w tym poprzegryzane kable, uszkodzone meble czy materiały wykończeniowe. Jak się jednak okazuje, przebywanie w domu gryzoni to nie tylko straty finansowe, ale też ogromne ryzyko dla zdrowia. Zarówno szczury, jak i myszy, przyczyniają się bowiem do rozprzestrzeniania poważnych chorób bakteryjnych, wirusowych oraz pasożytniczych. Nic więc dziwnego, iż skuteczna deratyzacja jest tak ważna i pożądana wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z nieproszonymi gośćmi.

Skuteczne metody deratyzacji

Na czym dokładnie polega profesjonalna deratyzacja? Wymaga ona przede wszystkim odpowiedniego przygotowania. Niezbędne będzie tu przeprowadzenie dokładnej inspekcji obiektu w celu lokalizacji szkodników i oceny zagrożenia wynikającego z obecności gryzoni. Należy też zidentyfikować miejsca, przez które gryzonie dostają się do budynku i skutecznie je uszczelnić. Właściwe zwalczanie szkodników odbywa się różnymi sposobami, z czego najbardziej popularna jest metoda fizyczna, zwana również mechaniczną.

Polega ona na odszczurzaniu oraz wyłapywaniu myszy poprzez zastawianie pułapek w określonych strefach. – Tłumaczy przedstawiciel firmy Insect, której specjalnością jest zwalczanie szkodników. – W celu zwabienia gryzonia do pułapki wykorzystuje się różnego rodzaju wabiki, np. pokarm. Umieszcza się je w przygotowanym mechanizmie, np. w tradycyjnych pułapkach sprężynowych.

Istnieje również metoda chemiczna, polegająca na wykorzystaniu specjalnych trutek, które jednak ze względów bezpieczeństwa wymagają zastosowania specjalnych karmników deratyzacyjnych. Profesjonalnie przeprowadzone działania deratyzacyjne to skuteczny sposób na pozbycie się niechcianych gości.