24 maja 2017

Kategoria:
Inne

Czyszczenie suchym lodem – co warto wiedzieć?

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu zetknął się z suchym lodem, ale nie wszyscy wiedzą, że substancja ta może być wykorzystana również do sprzątania na skalę przemysłową. Dlaczego suchy lód jest doskonałym medium czyszczącym? Szczegóły w naszym artykule.

Czyszczenie suchym lodem a inne metody

W technologii tej wykorzystywane są cząsteczki suchego lodu, które po zderzeniu z czyszczoną powierzchnią zamieniają się w gaz (proces sublimacji), bez powstawania wtórnych odpadów.  Po metodę czyszczenia suchym lodem chętnie sięga przemysł odlewniczy, spożywczy, gumowy i farmaceutyczny oraz wiele innych branż, w których ważne są takie parametry jak czas produkcji i wydajność wykorzystywanych maszyn. To dobra alternatywa dla czyszczenia z wykorzystaniem wody oraz różnego rodzaju środków chemicznych czy materiałów ściernych. Firma czy instytucja oszczędza m.in. na kosztach usuwania odpadów wtórnych oraz kosztach zużycia i zniszczenia urządzeń.

Najważniejsze zalety tej metody

Jak zauważa nasz rozmówca z firny Dry Ice Zone, suchy lód zapewnia skuteczniejsze czyszczenie, a co za tym idzie – krótsze przestoje w pracy. Jest to proces suchy, może więc przebiegać na miejscu bez demontażu i montażu maszyn. Czyszczenie przebiega szybko, angażuje mniej zasobów i co za tym idzie zapewnia większe zyski. Suchym lodem można czyścić bezpiecznie wiele różnych powierzchni, w tym sprzęt elektryczny – bez ryzyka porażenia prądem. Nie trzeba również tracić czasu ani środków na sprzątanie odpadów wtórnych. Sprzątać suchym lodem można również w ciasnych pomieszczeniach, w których inne dostępne metody nie zdają egzaminu. Kolejnym argumentem przemawiającym za tą metodą jest fakt, że jest ona przyjazna dla środowiska: spełnia m.in. zalecenia Urzędu ds. Żywności i Leków oraz Agencji Ochrony Środowiska. Zapewnia również bezpieczeństwo personelu sprzątającego, który nie jest narażony na działanie środków chemicznych czy materiałów ściernych. Operator nie jest też zmuszany do ciężkiej pracy jak to ma w przypadku innych metod czyszczenia.