1 czerwca 2017

Kategoria:
Inne

Czyszczenie elementów po wykonaniu polerowania

Plastikowe elementy wykonane za pomocą form wtryskowych są częścią życia każdego z nas. Tworzywom sztucznym można nadawać nawet najbardziej skomplikowane kształty poprzez wtryśnięcie do precyzyjnie zaprojektowanej i wykonanej formy, gdzie poddawane są działaniu wysokich temperatur i ciśnienia.

Wysoka jakość powierzchni formy wtryskowej jest warunkiem koniecznym uzyskania doskonale gładkiego produktu – mówi ekspert z firmy ZALPOL. Trudno wyobrazić sobie np. dotykowy wyświetlacz smartfona, który nie byłby idealnie równy i gładki. Tak doskonałe powierzchnie uzyskuje się właśnie w procesie formowania wtryskowego, wykorzystującego najlepszej jakości narzędzia.

Konserwacja form wtryskowych

Formy wtryskowe, jak wszystkie narzędzia na linii produkcyjnej, ulegają stopniowemu zużyciu i zabrudzeniu. Ponieważ koszt takich form jest niezmiernie wysoki, regularna wymiana ich na nowe nie jest możliwa z powodów czysto ekonomicznych. Formy należy za to regularnie czyścić, a uszkodzone elementy można poddawać regeneracji.

Regeneracja form wtryskowych

Celem regeneracji formy wtryskowej jest przywrócenie gładkości, a zarazem pożądanych parametrów technicznych. Pierwszym etapem jest zawsze ultradźwiękowe czyszczenie formy. Dopiero wstępne oczyszczenie elementu pozwala na przeprowadzenie przeglądu technicznego i określenie zakresu niezbędnych prac.

Polerowanie form wtryskowych

Najważniejszym elementem w procesie odnawiania formy wtryskowej jest polerowanie. Z powodów, o których wspomnieliśmy we wstępie, najmniejsze pomyłki w obróbce powierzchni są niedopuszczalne. Forma musi zostać wypolerowana na lustro, a powstały w czasie obróbki ściernej pył z naddatku należy usunąć w delikatny i bezpieczny sposób.

Czyszczenie ultradźwiękowe form wtryskowych

Obecnie najlepszą metodą czyszczenia elementów po polerowaniu jest kąpiel w myjce ultradźwiękowej. Czyszczenie ultradźwiękowe jako alternatywa dla ręcznego przemywania eliminuje ryzyko powstania jakichkolwiek zarysowań i znacznie przyspiesza cały proces. Kolejną istotną zaletą myjek ultradźwiękowych jest to, że pozwalają bez trudu usunąć zanieczyszczenia z nawet najbardziej niedostępnych wgłębień i zakamarkach formy.