pogotowie dźwigowe
17 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Czym zajmuje się pogotowie dźwigowe?

W dzisiejszych czasach windy stanowią coraz częstsze uzupełnienie konstrukcji budynków. Mogą przewozić towary i ludzi, oszczędzając czas, ułatwiając przemieszczanie się i zwiększając dostępność. Niestety, jak każde urządzenie, także i winda może czasem sprawiać problemy. Z pomocą przychodzi wówczas pogotowie dźwigowe. Jaki jest zakres działania tego rodzaju firm?

Windy poruszają się w górę i w dół przy pomocy dźwigu – hydraulicznego lub elektronicznego. Każda awaria to duże utrudnienie, czy to dla mieszkańców, czy pracowników danego budynku. Dlatego zawsze warto mieć pod ręką numer do zaufanego pogotowia dźwigowego.

Szybka pomoc na wypadek problemów

Bardzo ważne jest, by na wypadek najmniejszych nawet problemów z windą wezwać profesjonalną pomoc. Pozwoli to uniknąć wypadków i ofiar śmiertelnych. Pogotowia dźwigowe dostępne są zwykle 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Specjaliści szybko docierają na miejsce awarii i sprawnie usuwają usterkę. Naprawiają zarówno dźwigi, jak i sterowniki tych urządzeń. W razie potrzeby szybko wymienią zepsutą część na nową. W razie uwięzienia w windzie pasażerów, dobre pogotowie dźwigowe powinno potraktować takie zgłoszenie priorytetowo.

Pogotowie dźwigowe – serwisuj prewencyjnie

Firmy, oferujące szybką pomoc w razie problemów z dźwigami, zwykle zajmują się również regularnym serwisowaniem wind. Warto skorzystać z takich usług, by zminimalizować ryzyko awarii. – Częstotliwość wizyt serwisowych zależy od rodzaju posiadanej windy, jej przeznaczenia, liczby obsługiwanych pięter oraz poziomu eksploatacji. Regularna pomoc pogotowia dźwigowego powinna skutkować w średnio- i długoterminowej perspektywie obniżeniem kosztów utrzymania urządzenia – tłumaczy ekspert z firmy Paw-Lift z Łodzi.

W ramach usługi ekspert skontroluje parametry elementów windy i odpowiednio je wyreguluje. W razie potrzeby wymieni też zużyte części i zabezpieczy je. Pamiętaj, że podczas przeprowadzania prac serwisowych winda będzie wyłączona z użytku.

Winda jak z horroru? Czas na modernizację

Winda, jak każda konstrukcja techniczna, z biegiem czasu ulega zużyciu. W pewnym momencie sam serwis przestaje wystarczać  i urządzenie wymaga przeprowadzenia porządnej modernizacji. W tej sytuacji z pomocą znów przychodzi pogotowie dźwigowe. Eksperci przeprowadzą niezbędną renowację, dostosowując parametry windy do obecnych wymogów.

Skraca to czas przejazdu i oczekiwania na dźwig. Poprawia się również poziom bezpieczeństwa. Winda zyskuje awaryjne źródło zasilania czy automatyczne drzwi. Modernizacja obejmuje również kabinę – staje się bardziej estetyczna, co zwiększa komfort użytkowania. Dzięki takiej renowacji zmniejsza się liczba awarii i koniecznych napraw, co w dłuższej perspektywie jest oszczędnym rozwiązaniem.

Każdy zarządca budynku, w którym znajduje się winda, powinien nawiązać współpracę z pogotowiem dźwigowym. Pozwoli to uniknąć częstych usterek, albo, co gorsza, wypadków. Regularny serwis dźwigu z pewnością będzie też korzystny dla portfela.