weterynarz
4 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Czym zajmuje się lekarz weterynarii?

Można powiedzieć, że weterynarz to nie tylko lekarz zwierząt, ale także strażnik dbający o ochronę zdrowia publicznego oraz środowiska. Dbałość o profilaktykę i szczepienia oraz zwalczanie chorób (także tych przenoszących się na człowieka, czyli tak zwanych zoonoz) to podstawowa misja lekarza weterynarii. Jego działalność obejmująca zwierzęta domowe i hodowlane ma także na celu poprawę ich dobrostanu oraz ograniczenie niepotrzebnych cierpień.

Tak samo, jak lekarze medycyny, zajmujący się leczeniem ludzi, znają doskonale anatomię ludzkiego ciała i specyfikę procesów w nim zachodzących, lekarze weterynarii muszą posiadać bogatą wiedzę dotyczącą fizjologii i anatomii zwierząt – mówi lekarz z wolskiego Centrum Zdrowia Zwierząt.

Wszystko po to, by móc wykonywać szereg badań laboratoryjnych czy diagnostycznych, od morfologii krwi począwszy na rentgenie skończywszy, jak również aby podejmować się różnorodnych zabiegów chirurgicznych. Muszą oni też obowiązkowo posiadać i rozwijać wiedzę na temat stosowania i dawkowania odpowiednich leków. W ramach swoich obowiązków zajmują się także bardzo przykrą czynnością eutanazji zwierząt, którym żadnymi dostępnymi metodami nie można już pomóc ani uśmierzyć ich cierpień.

W gestii lekarzy weterynarii jest też sprawowanie nadzoru nad handlem zwierzętami oraz warunkami sanitarno-weterynaryjnymi, w jakich są trzymane czy transportowane.  Weterynarze zajmują się również badaniem i oceną jakości pasz – w tym pasz leczniczych. Nadzorują ich sposób wytwarzania oraz warunki dystrybucji i przechowywania.

Nie należy zapominać, że lekarze weterynarii działają nie tylko w służbie zwierząt, ale także w służbie człowieka. Do ich powinności należy, zatem orzecznictwo i wydawanie opinii lekarsko-weterynaryjnych. Wśród swoich obowiązków mogą mieć między innymi kontrolę zwierząt rzeźnych oraz łownych i ich mięsa, a także badanie innych produktów pochodzenia zwierzęcego.

Profilaktyka

W ramach profilaktyki, zgodnie z rozporządzeniami Izby Weterynaryjnej, lekarze weterynarii wdrażają program szczepień ochronnych, przeciwdziałających takim chorobom, jak: wścieklizna, salmonelloza, leptospiroza czy choroby grzybicze.

Dermatologia

W ramach dbałości o dobrą kondycję zwierząt domowych i hodowlanych oraz w celu zapobieżenia infekcjom odzwierzęcym weterynarze zajmują się diagnostyką i leczeniem wszelkiego rodzaju zmian skórnych u zwierząt, występujących w chorobach pasożytniczych, grzybiczych, alergiach pokarmowych i kontaktowych oraz w schorzeniach autoimmunologicznych.

Dietetyka

W ramach działań leczniczych lekarze weterynarii stosują także doradztwo w dziedzinie doboru odpowiedniego typu zbilansowanego żywienia bytowego dla zwierząt z nadwagą i tych narażonych na jej wystąpienie, na przykład po zabiegu kastracji, a także dla tych, które potrzebują diety wspomagającej przy konkretnych chorobach, na przykład w niewydolności nerek czy cukrzycy.

Interna

Lekarze weterynarii mają za zadanie udzielić pomocy medycznej w przypadku występowania szeregu chorób wewnętrznych u zwierząt. Diagnozują i leczą ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych i przewodu pokarmowego, układu moczowego, układu sercowo-naczyniowego i endokrynologicznego, choroby narządu wzroku i słuchu i wiele innych.

Mówiąc pokrótce, weterynarze przeprowadzają zwierzęta i ich właścicieli przez chwile trudne i bolesne, pomagają zdrowieć i uśmierzają niepotrzebny ból.  Mają za zadanie trzymać w ryzach choroby odzwierzęce i chroniąc zwierzęta także chronić ludzi.