6 lutego 2019

Kategoria:
Inne

Czym zajmuje się dekarz?

Dekarz najprościej mówiąc jest rzemieślnikiem zajmującym się pokrywaniem i naprawianiem dachów. Jest to jeden z najważniejszych elementów budowy, dlatego osoba, która wykonuje takie zadanie, powinna posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Na położenie dachu składa się szereg czynności. Poza nimi dekarz może także wstawiać okna dachowe lub wykonać podbitkę okapu dachowego.

Specyfika fachu dekarskiego

Dekarz to fachowiec, który zajmuje się pokryciem i naprawianiem dachów przy pomocy wybranych materiałów dekarskich. Jego praca zazwyczaj odbywa się w sezonie wiosenno-letnim ze względu na zewnętrzny charakter zajęć. Natomiast zimą praca dekarza odbywa się w warsztacie, gdzie zostają przygotowywane elementy pokryć dachowych. Zawód ten narażony jest na działanie szkodliwych czynników, takich jak hałas czy niekorzystne warunki atmosferyczne. Największym zagrożeniem życia i zdrowia jest jednak praca na wysokościach. Dekarz musi znać różne techniki i sposoby kładzenia dachu, a także warunki izolacji termicznej i hydroizolacji. Powinien stale poszerzać swoją wiedzę we wszelkich nowinkach technicznych dotyczących dachu.

Przystąpienie do pracy

Do obowiązków dekarza przede wszystkim należy wykonanie jednego z najważniejszych elementów budowli, jakim jest pokrycie dachu. Przed przystąpieniem do czynności praktycznych dekarz musi zapoznać się z określoną budową i naj jej podstawie wykonać pomiary. Dopiero wtedy może ustalić  rodzaj pracy i zakres obowiązków. Spośród wszelkich materiałów do położenia najtrudniejsza jest blacha. Wszystkie inne technologie, takie jak poszycia z papy, dachówki czy płytki bitumiczne są dużo łatwiejsze. Dekarz jest potrzebny także przy montażu okien dachowych, ponieważ osoba, której brak doświadczenia dekarskiego, może to zrobić w sposób nieprawidłowy i tym samym zniszczyć okno lub oblachowanie. Złe wstawienie może skończyć się przeciekami w dachu.

Zakres prac dekarza

Dach składa się z trzech części – konstrukcji nośnej, podkładu i poszycia dachowego. Dlatego też dekarza przy budowie dachu może być mocno rozbudowana. Jak tłumaczy specjalista z zakładu dekarskiego Dobosz w Chorzowie:

Do jego obowiązków należy ułożenie izolacji między krokwiami, mocowanie folii dachowej, impregnacja kontrłat i łat oraz ich montaż. Dekarz jest również odpowiedzialny za zakładanie, remont i konserwację urządzeń służących do odprowadzania wody.

Ponadto zajmuje się także obróbką kominów i montażem kominków wentylacyjnych. Dekarz przygotowuje również szkielet drewnianej podsufitki i może wykonać także podbitkę okapu.