28 listopada 2019

Kategoria:
Inne

Czym zajmuje się chirurgia weterynaryjna?

Zwierzęta, tak samo jak ludzie wymagają czasami odpowiedniej opieki medycznej. Zdrowiem naszych zwierząt zajmuje się lekarz weterynarii, który w przypadkach tego wymagających może podjąć decyzję o konieczności przeprowadzenia zabiegu lub operacji. Czym dokładnie zajmuje się chirurgia weterynaryjna i jakie wyróżniamy zabiegi chirurgiczne dla zwierząt?

Czym jest chirurgia weterynaryjna?

Chirurgia weterynaryjna to dziedzina medycyny weterynaryjnej zajmująca się leczeniem chorób, które wymagają interwencji chirurgicznej – najczęściej zabiegów inwazyjnych. Przed znieczuleniem, pacjenci przechodzą badanie kliniczne, kardiologiczne, badanie krwi, RTG klatki piersiowej czy USG jamy brzusznej. Chirurg weterynarz w Chorzowie wykonujący zabiegi w ramach chirurgii weterynaryjnej posiada odpowiednie kompetencje, uzyskane dzięki specjalizacji. Osoby, które chcą rozpocząć specjalizację z chirurgii, dobrze, aby ukończyły najpierw specjalizację z chorób małych zwierząt i chorób koni lub radiologii. Chirurgia weterynaryjna dzieli się na chirurgię zwierząt małych i dużych, między którymi występują duże różnice w sposobie leczenia, które wymagają dobrego przygotowania. Dla powodzenia operacji lub zabiegu, duże znaczenie ma precyzja jego wykonania i sterylność.

Zabiegi wykonywane w ramach chirurgii weterynaryjnej

Niestety, zdarza się, że czworonożni pacjenci trafiają kliniki weterynaryjnej w bardzo zaawansowanych stadiach schorzeń, stąd konieczna jest interwencja z użyciem skalpela. Najczęściej wykonywane zabiegi w ramach chirurgii zwierzęcej w lecznicach weterynaryjnych to kastracja, sterylizacja, usunięcie kamieni z pęcherza moczowego, operacje przewodu pokarmowego i usuwanie guzów. Przeprowadzane są także operacje onkologiczne czy kardiologiczne.

Posiadamy nowoczesną aparaturę medyczną, w tym sprzęt diagnostyczny do monitorowania stanu naszych pacjentów. Aby zminimalizować ból naszych czworonogów, wykorzystujemy bezpieczne znieczulenia. Przed planowanym zabiegiem wykonujemy bilans zdrowia zwierzęcia – dowiadujemy się w rozmowie z lekarzem weterynarii z Przychodni Weterynaryjnej w Chorzowie, która świadczy kompleksowe usługi z zakresu diagnostyki i leczenia zwierząt domowych oraz egzotycznych.

W ramach chirurgii weterynaryjnej przeprowadza się również leczenie dysplazji stawów łokciowych i biodrowych, leczenie chorób kręgosłupa, złamań, chirurgię klatki piersiowej, układu moczowego, przewodu pokarmowego, operacje jamy ustnej i gardła, usunięcie nerek lub śledziony czy plastykę i przeszczep skóry.