5 kwietnia 2019

Kategoria:
Inne

Czym zajmują się zakłady introligatorskie?

Introligatora coraz częściej uznaje się za fachowca z przeszłości. Wraz z zanikiem czytelnictwa, zanika chęć sięgania po książki w tradycyjnej, papierowej formie. Niemniej jednak, w wielu środowiskach, np. akademickich, żywe pozostają tradycje związane z elegancką oprawą materiałów drukowanych. Czym dzisiaj zajmują się zakłady introligatorskie i co sprawia, że nadal są nam potrzebne?

Introligatorem nie zostaje się po szkole zawodowej czy uczelni wyższej. Dlatego obecnie na rynku trudno mówić o przesycie w tej branży. Zakłady, które z powodzeniem funkcjonują zwłaszcza w dużych miastach, mogą pochwalić się raczej długoletnim, rodzinnym dziedzictwem, wiedzą i pasją przekazywaną od pokoleń. Tak jak Introligatornia Katarzyny Napieraj z Katowic, kultywują rodzinną tradycję, dopasowując swoje produkty i usługi do oczekiwań współczesnego rynku.

Na czym polega praca introligatora?

Introligator zajmuje się oprawą druków — to najbardziej ogólna charakterystyka tego rzemiosła. W praktyce introligatorstwo jest częścią przemysłu poligraficznego, a osoby, które się nim trudnią na co dzień:

  • falcują —składają arkusze na pół lub w innych konfiguracjach, aby uzyskać pożądany format i liczbę stron,
  • sztancują —wykrawają arkusze, aby nadać im pożądany kształt,
  • bigują — wykonują wgniecenia, aby ułatwić późniejsze ich zginanie.

Realizacja nawet nietypowych czy skomplikowanych zleceń nie sprawia trudności introligatorowi, który ma wiedzę i dobrze wyposażony zakład. Wysokiej klasy urządzenia introligatorskie w połączeniu z doświadczeniem rzemieślnika pozwalają uzyskać elegancką oprawę każdego druku — książki, publikacji naukowej, kalendarza czy aktów notarialnych. Współczesne introligatorstwo nadal pozostaje sztuką. Klasyczne techniki wykorzystuje się dziś jednak nie tylko przy oprawianiu książek, ale też podczas oprawy prac magisterskich, materiałów reklamowych czy dekoracyjnych.

Kiedy i dlaczego warto odwiedzić introligatora?

Druki papierowe mają swój niepowtarzalny urok. Wielu ufa im bardziej niż plikom elektronicznym przechowywanym na komputerze. Inni po prostu lubią szelest przekładanych kartek i zapach świeżo zadrukowanych stron. Dla wielu oprawa dokumentów ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale też praktyczne. Dobrze zabezpieczone okładki opierają się upływającemu czasowi, nie niszczeją, są odporne na wilgoć czy inne niekorzystne dla kondycji papieru czynniki. Dlatego, jeśli masz ważne dokumenty czy publikacje o wartości sentymentalnej, zatroszcz się o ich należytą prezentację i ochronę.