16 września 2019

Kategoria:
Inne

Czym zajmują się dystrybutorzy stali?

W ekonomii słowem „dystrybucja” określa się m.in. rozprowadzanie wyprodukowanych towarów. Termin ten jest, rzecz jasna, powszechnie znany i rozumiany, zatem powinno nieco głębiej zastanowić nas owo proste z pozoru pytanie postawione w tytule. Po co je w ogóle zadawać, skoro wiadomo, że dystrybutor stali zajmuje się jej rozprowadzaniem? Należy domniemywać, że na tym się jego działania nie kończą.

Dystrybutor stali jako przedsiębiorstwo

Jeśli tylko pojęcia „dystrybutor stali” nie będziemy personifikować i przypisywać go do jakiegoś konkretnego człowieka, lecz uznamy je za określenie całego przedsiębiorstwa, to łatwo zrozumiemy sens tytułowego pytania. Dobrze zarządzana firma, dla swego ekonomicznego bezpieczeństwa musi w miarę możliwości dywersyfikować swoją działalność. Nie może zatem dziwić fakt, że i przedsiębiorstwa zajmujące się dystrybucją stali, obok swej podstawowej działalności oferują wiele dodatkowych usług, głównie w dziedzinie obróbki metali. O tym, jak to działa w praktyce, dowiadujemy się z wypowiedzi, których udzielili nam specjaliści z firmy HURTOSTAL ze Szczecina. Oczywiście nasze rozważania będą się odnosiły jedynie do typowych dla naszego rynku przedsiębiorstw zajmujących się głównie sprzedażą stalowych wyrobów hutniczych.

Oferta profesjonalnego dystrybutora stali

Obróbka stali to pojęcie dosyć pojemne, a liczba usług, które w tej dziedzinie można świadczyć, jest naprawdę ogromna. Jakim działaniom stal może być poddawana? Stal można spawać, ciąć, nawiercać, giąć, gwintować, profilować, łączyć, frezować, toczyć, a wreszcie można z niej wykonywać gotowe elementy konstrukcyjne. Te wszystkie czynności powinny stanowić podstawę dodatkowej działalności każdego prawdziwie profesjonalnego dystrybutora stali. Związanych z obróbką stali prac może się podjąć jedynie firma dysponująca odpowiednio rozbudowanym parkiem maszynowym oraz doświadczoną kadrą pracowniczą. Oto niektóre z robót, jakie dodatkowo powinien umieć wykonać każdy odpowiedzialny dystrybutor stali:

  • gięcie blach prasą krawędziową,
  • produkowanie metalowych elementów i stalowych konstrukcji według projektu klienta,
  • cięcie stali piłami taśmowymi i nożycami hydraulicznymi do wymaganych rozmiarów,
  • wykonywanie otworów,
  • obróbka plazmą i laserem,
  • spawanie elektryczne lub gazowe,
  • gwintowanie, frezowanie, toczenie i skrawanie,
  • przygotowywanie elementów prefabrykowanych z prętów zbrojeniowych,
  • śrutowanie i malowanie.

Dystrybutor stali powinien także dysponować odpowiednią flotą własnych pojazdów przystosowanych do przewożenia na zlecenie swoich klientów większych i mniejszych konstrukcji, prętów i blach.