10 października 2021

Kategoria:
Inne

Czym się różni księgowość pełna od uproszczonej?

Zarówno księgowość pełna, jak i uproszczona stanowią formę prowadzenia dokumentacji firmy. Przedsiębiorcy zarządzający małymi i średnimi firmami są zobowiązani wybrać jeden z rodzajów prowadzenia księgowości dla swojego biznesu. Właściciele większych firm nie muszą stawać przed takim wyborem, ponieważ większość z nich jest zobligowana przez prawo do prowadzenia precyzyjnej księgowości. Na czym polegają różnice między księgowością pełną i uproszczoną oraz jakie mają zalety?

Charakterystyka księgowości pełnej i uproszczonej

Właściciele prowadzący mniejsze lub średnie firmy, muszą wybrać jedną z form księgowości. Księgowość pełna polega na precyzyjnym i szczegółowym dokumentowaniu finansów. To skomplikowane zadanie, które trudno prowadzić samemu bez znajomości odpowiednich przepisów prawa. Zajmują się tym profesjonaliści, tacy jak biuro rachunkowe i księgowe Jacka Zembatego w Bolesławcu. Doświadczeni pracownicy posiadają niezbędną wiedzę i zasoby ludzkie, które pozwalają sprawnie kontrolować księgowość danej firmy. Do prowadzenia księgowości pełnej zobowiązane są spółki cywilne i handlowe oraz osoby fizyczne i spółki partnerskie w przypadku, gdy ich przychody netto za poprzedni rok wynosiły równowartość 2 mln euro w polskiej walucie.

Z kolei księgowość uproszczona skupia się na gromadzeniu danych finansowych. Wyróżnia się prostszymi zasadami, niż księgowość pełna. W jej skład wchodzą trzy podstawowe instrumenty, czyli Księga Przychodów i Rozchodów, Karta podatkowa oraz ryczałt ewidencjonowany. Warto jednak mieć świadomość, że księgowość uproszczona nie pozwala na przedstawienie kompleksowego obrazu działań finansowych firmy. Na jej podstawie bardzo ciężko jest zaplanować rozwój przedsiębiorstwa i wykonać dokładną analizę finansową.

Dlaczego warto korzystać z pomocy biur rachunkowych?

Prowadzenie księgowości firmy to skomplikowane zadanie, które wymaga wiedzy i doświadczenia. Właśnie dlatego księgowość pełna i uproszczona powinny być prowadzone przez profesjonalne biura rachunkowe, które współpracują z doświadczonymi księgowymi reprezentującymi wysoki poziom wiedzy. Profesjonaliści nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje i śledzą wszystkie zmiany w prawie oraz księgowości. Biura rachunkowe gwarantują także dopasowanie świadczonych usług do potrzeb Klientów. W przypadku księgowości uproszczonej specjaliści pomagają natomiast właścicielom jednoosobowej działalności gospodarczej i niewielkich przedsiębiorstw.